Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

İran: ABD’nin suçlamaları endişe verici

Okunma: 673
İRAN 14 Haziran 2019 15:49
Videoyu Aç İran: ABD’nin suçlamaları endişe verici

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin Umman Denizi’nde iki petrol tankerine yapılan saldırıyla ilgili Tahran’a yönelik suçlamalarının endişe verici olduğunu belirtirken, Washington’un bölgesel ve uluslararası istikrar için ciddi bir tehdit oluşturduğunu söyledi.

KahveKitap
Ruhani, Kırgızistan’ın ev sahipliğini yaptığı Şangay İşbirliği Örgütü Zirvesi toplantısında yaptığı açıklamada, ABD yönetiminin son iki yılda İran’a yönelik düşmanca yaklaşımlarını artırdığını belirterek, ABD’nin uluslararası kanunları ihlal ederek dünyanın istikrarı için ciddi bir tehdit oluşturduğunu ifade etti.

Umman Körfezi’nde bulunan iki petrol tankerine yapılan saldırı suçlamasından İran’ın sorumlu tutulmasının endişe verici olduğunu belirten Ruhani, Tahran yönetiminin Hürmüz Boğazı’nın güvenliğinden sorumlu olduğunu aktardı.


İran’dan Pompeo’ya tepki

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Abbas Musavi, "Hürmüz Boğazı'nın güvenliği bizim sorumluluğumuzdadır. Son yaşanan hadisede İran üzerine düşen vazifeyi yerine getirmiştir” açıklamasını yaparak, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Umman Denizi'nde saldırıya uğrayan petrol tankerlerinden İran’ı sorumlu tutan açıklamasına tepki gösterdi.

ABD, dün Umman Denizi’nde iki petrol tankerine gerçekleştirilen saldırıdan İran’ı sorumlu tuttu. Yaşanan hadise petrol fiyatlarının yükselmesine sebep olurken, olay Tahran ile Washington arasındaki krize yeni bir boyut kazandırdı.

Kaynaklar, 2 gün önce Front Altair isimli gemide meydana gelen patlamanın mıknatıslanmış mayın yüzünden olabileceğini söylerken, Kokuka Courageous isimli tankerin torpidosundan gerçekleşen patlamanın şüpheli bir saldırıdan kaynaklı olabileceği ifade edildi. Ancak bir diğer kaynak, saldırıların torpidolar kullanılarak gerçekleştirilmediğini söyledi.

ABD Merkez Komutanlığı sözcüsü Bill Urban dün yaptığı açıklamada, ABD ordusuna ait bir videoda İran Devrim Muhafızlarına ait bir botun Kokuka Courageous tankerine yaklaştığını gördüklerini ve patlamamış bir mühimmatın gözlemlendiğini kaydetti.

Saldırılar, geçtiğimiz ay Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yakınlarında 4 tankerin hedef alınmasından bir ay sonra gerçekleşti.


Umman Körfezi gemi saldırılarında ABD'den İran'a görüntülü suçlama

 
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder