Video Foto Galeri Yazarlar
11.12.2019 - Çarşamba

İran, ABD ordusunu terör örgütü ilan etti

GÜNDEM 8 Nisan 2019 20:41
Videoyu Aç İran, ABD ordusunu terör örgütü ilan etti

ABD Başkanı Donald Trump'ın İran Devrim Muhafızlarını 'yabancı terör örgütü' olarak tanımladıklarını duyurmasının ardından, Tahran'dan ilk misilleme geldi.

KahveKitap
İran Milli Güvenlik Yüksek Konseyi, Amerikan ordusunun Ortadoğu'daki faaliyetlerini yöneten ABD Merkez Kuvvetleri Komutanlığını (US CENTCOM) ve bağlantılı güçleri 'terör örgütü' ilan etti.

TRUMP YÖNETİMİNE TERÖRİST HÜKÜMET

CENTCOM'u 'terör örgütleri' listesine alan Konsey, ABD yönetimini de 'terörizmi desteklemekle' suçlayıp 'terörist hükümet' diye niteledi.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin öncülüğünde toplanan Konsey, Trump yönetiminin İran Devrim Muhafızlarını 'yabancı terör örgütü' olarak resmen tanımlamasını 'yasadışı ve mantıksız hareket' diye niteleyip şunları söyledi:

"Bölgesel ve evrensel güvenlik ile barış için tehlikelidir. Ayrıca uluslararası hukuk ile BM kararlarının da ihlalidir. Devrim Muhafızları, bölgedeki müttefikleriyle birlikte IŞİD, Kaide, Nusra ve diğer terör örgütlerine karşı mücadele etmiştir."

MASUM İNSANLARIN HAYATLARINI MAHVETTİNİZ

Konsey'in açıklamasında, CENTCOM, 'İran'ın ulusal güvenliğine zarar vermek, ABD'nin saldırgan politikalarını Batı Asya'da ilerletirken İran vatandaşı olan ve olmayan masum insanların hayatlarını mahvetmekle' suçlandı.

YEMEN'DE ABD'NİN ROLÜNE VURGU

Suudi Arabistan liderliğindeki koalisyonun Mart 2015'ten beri saldırdığı Yemen'de masum insanların öldürülmesine ABD'nin de 'müdahil olduğunun' altı çizildi. Washington Riyad'a milyarlarca dolarlık silah satmanın yanısıra Yemen saldırısında istihbarat ve lojistik desteği de sağlıyor.

SORUMLULUĞU ÜSTLENİN

Açıklamada, ABD ile müttefiklerinin Batı Asya'daki aşırılıkçı ve terörist grupların her zaman savunucusu olduğu dile getirilirken "Washington giriştiği maceraların tehlikeli sonuçlarının sorumluluğunu üstlenmeli" denildi.

İSVİÇRE ARACILIĞIYLA DİPLOMATİK NOTA

İran Dışişleri Bakanlığı, Devrim Muhafızlarını 'terör örgütleri' listesine dahil ettiği için ABD'ye diplomatik nota da verdi.

CENTCOM'un 'terör örgütü' ilan edilmesi önerisini Konsey'e sunmuş olan Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, İsviçre'nin Tahran Büyükelçiliği'nin ABD'nin Çıkarlarını Koruma Ofisi'ne nota verdiğini de belirtti.

ABD'nin Devrim Muhafızlarını 'terörist' ilan etmesini 'tehlikeli' diye niteleyen Zarif, İran'ın buna karşı gerekli adımları atacağını söyledi.

Kaynak : sputniknews tr
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca