Video Foto Galeri Yazarlar
23.4.2019 - Salı

İran, ABD'ye ait bir insansız hava aracı ele geçirdi

Okunma: 606
İRAN 25 Kasım 2018 17:52
Videoyu Aç İran, ABD'ye ait bir insansız hava aracı ele geçirdi

İran Devrim Muhafızları, ABD’ye ait keşif ve saldırı için kullanılan “MQ-9 Reaper” tipi bir insansız hava aracını ele geçirdiklerini duyurdu.

Rusya merkezli Sputnik internet sitesi, İran'ın “Tasnim” haber ajansına dayandırdığı haberinde, söz konusu insansız hava aracının şuan İran ordusunun elinde olduğunu aktardı. Tasnim, Tahran’ın 2011 yılında ABD’ye ait “RQ-170 Sentinel” tipi bir insansız hava aracını kontrol altına almayı başardığına ve ABD Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) bunu doğruladığına işaret etti. Bu olaydan birkaç yıl sonra İran, ele geçirdiği bu ABD uçağına benzer bir uçak üreterek kullanmaya başlamıştı.

Batılı bazı askeri kaynaklar, İran’ın yerli kopyalarını üretmek için Batılı askeri ürünleri taklit etmeye çalıştığını düşündüklerini belirtirken, İran'ın bu silah ve mühimmatların bazı parçalarını üretecek teknolojiye sahip olmadığı ifade edildi. Merkezi Kaliforniya’da bulunan “General Automux” adlı şirketin insansız bir keşif uçağı olan “MQ-9 Reaper”ı ürettiği ve 2007 yılında ABD Hava Kuvvetleri’nin hizmetine girdiği ifade edildi. Turbo motor ile donatılan uçak, saatte 400 kilometreye kadar hız yapabiliyor ve 13 kilometreye kadar yükselebiliyor. Bu uçak aynı zamanda, Yemen’de el-Kaide ve Afganistan’da Taliban’a karşı operasyonlarda militanların üslerini hedef almak için de kullanıldı.

Askerî konularda yayın yapan “Jane’s Defence Weekly” dergisinin bildirdiğine göre, İran, geçtiğimiz Salı günü, “Tufan” adlı mayına karşı dayanıklı zırhlı personel taşıyıcının üretim hattının açıldığını duyurdu. Dergi, İran’ın bu zırhlı aracının, “Street” şirketinin ürettiği dört tekerlekli İngiliz zırhlı aracı “Typhoon”un bir taklidi olduğunu belirtti. İran Savunma Bakanlığı, “Tufan”  adlı yeni zırhlı aracı tanıtmak için bir tören düzenlerken, İran medyası, törende 5 zırhlı aracın hazır olduğunu ve en az 8 zırhlı aracın da üretim hattında olduğunu bildirdi. Fars Haber Ajansı, bu araçların Devrim Muhafızları ve polis güçlerinin kara kuvvetlerine teslim edileceğini belirtti. Savunma Bakanı Emir Hatemi, İngiliz zırhlı aracı Typhoon’a benzeyen Tufan'ın uluslararası piyasadaki maliyetinin yüksek olduğunu, ancak İran’ın bu zırhlı aracı çok daha düşük bir maliyetle üretebildiğini söyledi.

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tuğamiral Ali Fedevi, Irak-İran savaşı döneminde Isfahan’ın Felavercan kentinde hayatını kaybedenlerin anısına düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, Tahran'a yönelik askeri seçeneğin “saldırganlara ağır bir bedele mal olacağını” ifade etti. Fedevi, “ABD’nin eski Savunma Bakanı, ülkesinin bölge içinde ve dışında İran’la mücadele etmek için caydırıcı yeteneklere sahip farklı bir askeri güç elde etmeye çalıştığını açıkladı. İran, savunma safhasını en iyi şekilde atlattı. Düşmanların askeri bir hamle yapması halinde, en büyük hasarın onların başına geleceğini söylüyoruz. Ayrıca kibir cephesinin doğasının değişmediğini, aksine günden güne daha da netleştiğini de görüyoruz.  İranlılar 40 yıldır zorluklarla mücadele ediyor” dedi.

Haber var islah eder, haber var ifsad eder