Video Foto Galeri Yazarlar
24.11.2017 - Cuma

İran: Hayat kadınlarımızı desteklemek için bütçe lazım!

Okunma: 5386
ÖZEL HABER 1 Eylül 2016 17:10
Videoyu Aç İran: Hayat kadınlarımızı desteklemek için bütçe lazım!

BBC'nin İran medyası İLNA'ya dayandırdığı habere göre, İran’ın İçişleri bakan müsteşarı İranlı Hayat kadınlarını desteklemek için bütçe lazım açıklamasında bulundu belirtildi.

ISLAH HABER / HABER MERKEZİ

İran’ın İçişleri bakan müsteşarı Fehime Ferehmendpur İranlı hayat kadınlarını desteklemek ve onları normal hayata döndürmek için bütçe gerektiğine dikkat çekti ve her zaman onların tekrar aynı mesleğe dönme ihtimalinin olduğunu söyledi.
İranlı sosyolog ve araştırmacı Said Medeni 50 sene önce İran’da hayat kadınlarının yaş ortalamasının resmi bir araştırmaya göre 30 olduğunu günümüzde ise İranlı hayat kadınlarının 14-15 yaşlarında bu piyasaya girdiğini belirtti.
 
Başkent Tahran’daki hayat kadınlarının yaşlarına göre sınıflandırıldığı ve yabancılar için de İranlı özel hayat kadınlarının bulunduğu belirtiliyor.
 
4 sene İran’da yaşayan David bu kadınların müşterilerinden biri. David her defa eve misafir çağırdığında bir arkadaşından aldığı numarayı aradığını ve birkaç genç İranlı kızın eve gönderildiğini söylüyor.
 
“İran İslam Cumhuriyeti’nde” geçici evlilik adı verilen Muta (Para karşılığında saatlik cinsellik) Şii mezhebine göre helal, sevap ve yasal olmasına rağmen zina, tecavüz ve aile dışı birlikteliğin çok yaygın olduğu söyleniyor.
 
Tahran Emniyet Müdürlüğü geçen sene başkentte 100 hayat kadınının çalıştığını söylemiş, fakat uzmanlar söylenen rakamın çok komik olduğunu ve asla gerçeği yansıtmadığını düşünüyor.
 
Orjinal kaynaklar:
http://www.ilna.ir/fa/tiny/news-405907
http://www.bbc.com/persian/iran/2016/08/160830_nm_sex_workers

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder