Video Foto Galeri Yazarlar
18.7.2019 - Perşembe

İran, Müslümanların Katili Trump'la Müzakere Arayışında

Okunma: 675
SURİYE 17 Mayıs 2019 23:20
Videoyu Aç İran, Müslümanların Katili Trump'la Müzakere Arayışında

İran'da üst düzey bir ordu yetkilisi, Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump'ı "sahtekarlık"la suçladı. Yetkili, Washington'un Tahran'a görüşme çağrısı yaparken bir yandan silah doğrulttuğunu söyledi.

KahveKitap

Başkan Trump, 2015 yılında imzalanan İran Nükleer Anlaşması'ndan ayrıldıktan sonra İran'la diplomatik bir yol bulmak istediklerini duyurmuştu. Öte yandan ABD yönetimi Körfez'deki donanmasını ve hava kuvvetlerini güçlendirirken, İran'ın petrol ihracatının tamamını kesmek için harekete geçti.

İran, ABD ordusunu, Tahran'ı sindirmek için "psikolojik savaş" başlatmakla suçladı. İran'ın Dini Lideri Ayetullah Ali Hamaney, İran'ın ABD'yle başka bir nükleer anlaşma için müzakerelere girişmeyeceğini, bu tür görüşmelerin "zehirleyici" olacağını söyledi.

Silahlı kuvvetlerin siyasi ayağından Resul Sanayi-i Rad ise "Amerikalı liderlerin davranışı politik bir oyundan ibaret; barışçıl bir imaj oluşturmak ve kamuoyunu aldatmak için müzakereye yönelik isteklilik gösteriyormuş gibi yaparken bir yandan da baskı ve tehdide başvuruyor." açıklaması yaptı.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder