Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

İran, nükleer anlaşma taahhütlerini azaltmakla tehdit etti

Okunma: 175
İRAN 7 Ağustos 2019 10:19
Videoyu Aç İran, nükleer anlaşma taahhütlerini azaltmakla tehdit etti

İran Atom Enerjisi Kurumu’ndan dün yapılan açıklamada, 2015 yılındaki nükleer anlaşmaya imza atan Avrupa tarafları ABD’nin uyguladığı yaptırımlardan Tahran'ın etkilenmemesi konusundaki yükümlülüklerini yerine getirmeye çağrıldı. Aksi takdirde Tahran'ın bir ay içinde taahhütlerini yine azaltacağı belirtildi.

KahveKitap
İran Atom Enerjisi Kurumu Sözcüsü Behruz Kemalvendi yaptığı açıklamada “İran, 130 ton ağır su ve 300 kilogramdan fazla zenginleştirilmiş uranyum stok sınırının üzerine çıkarak nükleer anlaşma konusundaki taahhütlerini azaltmıştır” ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif de Avrupa’nın yükümlülüklerini yerine getirmemesi halinde ‘üçüncü adımın kapıda’ olduğuna dikkat çekti. 


Zarif düzenlediği basın toplantısında şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa, hem Ortak Kapsamlı Eylem Planı (Nükleer Anlaşma) çerçevesinde hem de bağımsız olarak yükümlülüklere sahiptir. Bu taahhütler yerine getirildiği takdirde mevcut aşamaya geçilebilir. İki adım attık, üçüncü adım da kapıda. Yine de bunu yapmak istemiyoruz. Amacımız nükleer anlaşmayı uygulamak. Ancak bu durum anlaşmanın şartlarından kaynaklanıyor.”

Bundan 4 yıl önce imzalanan anlaşma uluslararası alanda diplomatik bir başarı olarak kabul edilmişti. ABD'nin eski ABD Başkanı Barack Obama yönetimi tarafından müzakere edilen metin, 2018 yılının mayıs ayında Donald Trump'ın geri çekilmesiyle zayıfladı. Washington harekete geçerek İran ekonomisini tüketen sert yaptırımlar uygulamaya başladı.

İran mayıs ayında yaptığı açıklamada ABD’nin yaptırımlarına yanıt olarak nükleer anlaşma kapsamındaki bazı yükümlülüklerinden vazgeçmeye başlayacağını duyurmuştu. Anlaşmaya imza atan tarafların, özellikle de Avrupa Birliği'nin ABD yaptırımlarını aşmaya yardımcı olmaması durumunda ek önlemler alma tehdidinde bulunmuştu.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder