Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

İran: Şam ve Bağdatta Ruslar İle Ortak Operasyon Odalarımız Var

Okunma: 2440
SURİYE 24 Ağustos 2016 14:01
Videoyu Aç İran: Şam ve Bağdatta Ruslar İle Ortak Operasyon Odalarımız Var

İran, Rusya, Suriye ve Irak dört taraflı bir anlaşma yapılmıştır. Bu çalışmaların hepsi bu anlaşma çerçevesinde yapılıyor ve onun amacı silahlı gırplara karşı güçlü mübareze ve mücadele etmektir.

İran'ın resmi sitesi Tesnim'de yer alan habere göre, İran Meclisi’nin Milli Güvenlik ve Dış Siyaset Komisyonu Başkanı Alladdin Burucerdi, parlamento toplantısı sonrası İran ve Rusiyanın askeri ilişkilerinin son durumu hakkında açıklamalarda bulundu. Burucerdi, “Biz Rusya ile yıllardır milli çıkarlarımız uğrunda iş birliği içerisindeyiz. Biz bölgenin siyasi gelişmelerinde özellikle Suriye konusunda Ruslarla büyük bir iş birliği içerisindeyiz ve bu iş birliğinin çeşitli yönleri vardır. Bu iş birliğinin siyasi yönü önemli etkenlerden biridir. Rusya ve Çin Birleşmiş Milletlerin Güvenlik Şurası’nın üyesidir. Önemli iki ülke veto hakkına sahip olan ülkelerdir, ilk kez olarak İran İslam Cumhuriyeti ile beraberdir” dedi.

Burucerdi, Rus uçaklarının İran’ın Hamedan kentinde olan Nuje Hava Üssü konusunda da açıklamalarına devam etti: “Nuje Hava Üssü İran ve Rusya arasında olan ortak eylem planlarımızın çerçevesi içerisinde yapılmıştır. İki ülke ortak karar ile operasyon odası kurmuştur. Kurulan operasyon odası bir yıl önce de Şam ve Bağdat’ta olan tüm gelişmeleri kontrol ediyor” İfadelerini kullandı. Burucerdi açıklamasına şöyle devam etti: “İran, Rusya, Suriye ve Irak dört taraflı bir anlaşma yapılmıştır. Bu çalışmaların hepsi bu anlaşma çerçevesinde yapılıyor ve onun amacı teröristlere karşı güçlü mübareze ve mücadele etmektir.

İran’dan helikopter alınacağı konusundaki gazetecilerin sorularına da yanıtladı: İran, yıllardan beri Rusya’dan helikopter alıyoruz ve bizim polisimizin, askerimizin kullandığı helikopterlerin bir çoğu Rusya üretimidir. Biz bu konuda hiçbir şekilde sınırımız yoktur ve gerekli ihtiyaçlarımız doğrultusunda kolay olarak alabiliriz”  diye yanıtladı.

Alladdin Burucerdi’ ye yöneltilen bir başka soru ise; Rusların Tebriz Hava Üssü’nü kullandıklarına dair sorusu üzerine; “ Bu haberler yalandır. Rusların Nuje Hava Üssü’nü kullanmasının nedeni, Nuje Hava Üssü’nün, Suriye üzerine uçuş hattında kritik noktada olduğunu belirtti. Rusların bu üssü kullanılması ortak verilen bir karardır.
Burucerdi, açıklamarına Rusların hava üssünü nasıl kullandığı ile ilgili de gazetecilere açıklamalarına devam etti. “Bu hava üssü asla Rusların eline verilmemiştir. İran Anayasası’nın 146’ıncı maddesine göre İran Askeri üstlerimizi yabancı güçlere veremeyiz. Nuje Hava Üssü’nü de Rus uçaklarının Suriye’ye olan uçuşlarında yardımda bulunuyoruz ve uçaklara yakıt veriyoruz. Bu karar mantıklı bir karardır. Bu karar arkasında Milli Güvenlik Yüksek Şurası’nın kararı vardır.”


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |