Video Foto Galeri Yazarlar
26.9.2017 - Salı

İran, Tahran’da Sünni Müslümanların bir mescidini daha kapattı!

Okunma: 2657
İRAN 3 Haziran 2017 18:50
Videoyu Aç İran, Tahran’da Sünni Müslümanların bir mescidini daha kapattı!

Başkente Cami'ye izin vermeyen Tahran yönetimi Teravih kılınan mescidi mühürledi

 Başkent Tahran’da Ehl-i Sünnet Müslümanlarına cami izni vermeyen İran devleti, Müslümanların mescit olarak kullandığı mekanları da kapatıp mühürlüyor!

Tahran Yaftabat bölgesinde 1000 kişinin Teravih namazı kıldığı mescit kapatıldı…

Başkentin Yaftabat Bölgesindeki camide İranlı Türkler teravih ve cemaat namazlarını kılıyordu

İran  Devleti, başkent Tahran’da Ehl-i Sünnet Müslümanlarına cami izni vermediği gibi onların kendi imkanlarıyla kiralayıp cemaat, Cuma, Teravih ve bayram namazları için mescide çevirdikleri mekanları da kapatıyor.

İslami vahdet ve kardeşlikten bahseden İran, başkentinde Ehl-i Sünnet Müslümanlarına cami izni vermeyen dünyadaki tek devlet olarak biliniyor!

Son yıllarda onlarca mescidi kapatan İran rejimi, son olarak yaklaşık bin kişinin Teravih ve cemaat namazı kıldığı Yaftabat mescidini de kapattı.

İran’ın Türkmen bölgesindeki Beluç alim ve Azadşehir Cuma İmamı Mevlana Muhammed Hüseyin Gurgic Tahran’ın Yaftabat bölgesindeki mescidin kapatılmasının İran anayasasına aykırı olduğunu söyledi ve İran’ın liderlerinden bir an önce bu mekanın açılmasını istedi.

İrandan kısa kısa muhabirine konuşan Mevlana Gurgic; “Geçen hafta İçişleri bakanlığı ve güvenlik güçlerini Ehl-i Sünnet’in azınlık olarak yaşadığı büyükşehirlerde ibadetleri için uygun mekanlar tahsis edilmesi konusunda uyardım” diyen Mevlana Gurgic “Maalesef cemaati 1000 civarında olan Tahran Yaftabat mescidinin mühürlendiği haberini aldık. Yetkililerden, İran’ın kuzey bölgesindeki Sünni Türk kökenlilerin ibadet yeri olan bu mescidi bir an önce açmalarını istiyoruz. Sünni Müslümanlar hiçbir endişesi duymadan namazlarını kılabilmelidir” dedi.

İranlı Sünni alim ayrıca “Biz Çin’in Müslüman bölgelerinde Kuranların toplatılması haberleriyle kahrolurken Tahran’da kardeşlerimizin (devlet yetkililerinin), Ehl-i Sünnet vatandaşların namaz kılmalarına engel olduğunu görüyoruz. Bu bizim için büyük bir soru işaretidir ve çok şaşırtıcıdır” diye İran Devletinin tavrını eleştirdi.

“Bizim Türk kökenli kardeşlerimiz Yaftabat mescidinde Allah’ı ibadet etmekten başka bir şey yapmıyorlar. Orada Kur’an-i Kerim okunur, mukaddes Ramazan ayı geceleri Teravih namazları kılınır. Buna engel olunmamalıdır” diye konuşan Mevlana Gurgic, Müslüman ülkelerin komünist Çin devletiyle de ilişkilerini durdurmasını istedi.

Yaftabat Mescidi'nin kapatılmasından sonra Mescit yetkilileri devletin baskısıyla bu mescidin kapatılması olayını yalanlayarak bir bildiri yayınladı. Bildiride "yeni kiracı tarihinden önce bu mekanı tasarruf etmek istedi" diye açıklama yapıldı.

Açıklamada yeni kiracının Şii bir din adamı olduğu ve Hz. Ömer'e ve sahabelere küfrederek sivil giyimli kişilerle bu mescide bastığı belirtildi.

Devlet baskısından dolayı yayınlanan bildiri mescidin kapatılmasını yalanlasa, aslında "mescidin kapatıldığını onaylıyor, çünkü İran'da Şii din adamları devlet onayı olmadan hareket etmiyorlar.

İran’ın Başkenti Tahran’da 1 milyona yakın İran vatandaşı Ehl-i Sünnet Müslüman’ın yaşadığı tahmin ediliyor. İran bu Müslümanların başkentte cami inşa etmelerine izin vermiyor. Cami için izin alamayan ve cemaat ve Cuma Namazlarını kılmak isteyen İranlı Sünni Müslümanlar aralarında para toplayıp ev kiralıyor ve bu evleri mescit olarak kullanıyor.

Bu mescitlerin çoğuna tahammülü olmayan İran Şii devleti, Sünni Müslümanlarının mescitlerini kapatıyor.

Kaynaklar:
http://gorgij.net/?p=1754
http://kalemeh.tv/?q=fa/news/1396/03/11822

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |