Video Foto Galeri Yazarlar
29.2.2020 - Cumartesi

İran’a karşı ek ekonomik yaptırımlar yolda

İRAN 2 Nisan 2019 15:23
Videoyu Aç İran’a karşı ek ekonomik yaptırımlar yolda

ABD'li bir yetkili gazetecilere yaptığı açıklamada, İran’a yönelik yeni ekonomik yaptırımların Washington tarafından yakında yürürlüğe konulacağını belirtti.  

Yetkili açıklamasında, İran ile ABD, Rusya, Çin, Fransa, İngiltere ve Almanya'dan oluşan P5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmadan geçen yıl Mayıs ayında çekilen ABD Başkanı Donald Trump’ın, bu kararın yıldönümünde yaptırımların kapsamını genişletmek istediğini söyledi.

Yetkili, "Yaptırımların caydırıcı etkisinin sürmesini istiyoruz. Şirketlerin İran ile çalışmaya devam etmenin artık kötü bir fikir olduğunu düşünmeye devam etmesini istiyoruz” dedi.

Yetkili, bu kapsamda ABD Hazine Bakanlığı’nın önümüzdeki haftalarda Tahran’a yönelik daha önemli adımlar atacağını ifade etti.

ABD, İran’ın nükleer programının bölgesel ve uluslararası güvenliğe tehdit oluşturmaya devam ettiği konusunda ısrarcı. Washington ve müttefikleri, Tahran rejimini, bölge ülkelerini istikrarsızlaştırmak ve milislerini finanse etmek için kullandığı kaynaklardan mahrum bırakmayı hedefliyor.

ABD Başkanı Trump, geçtiğimiz yıl 8 Mayıs’ta ülkesinin nükleer anlaşmadan çekildiğini açıklamıştı. Anlaşma 2015 yılında İran ile imzalanmıştı.

Kaynak : şarkul avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM