Video Foto Galeri Yazarlar
29.1.2020 - Çarşamba

İran Cumhurbaşkanının dilinden, Suriye ve Irak'ta ABD işbirliği

İRAN 14 Temmuz 2017 11:15
Videoyu Aç İran Cumhurbaşkanının dilinden, Suriye ve Irak'ta ABD işbirliği

Hasan Ruhani: İran ile ABD ve batının anlaşmasından sonra Tahran yönetimine 120-150 milyar Dolar kaynak aktarılmıştı. Suriye ve Irak’ta savaşanların maaşlarını ve bütün silahlarını biz veriyoruz!

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Suriye ve Irak’taki Alevi ve Şii yönetimi korumak için devam eden savaşın masrafı ve bütçesinin İran tarafından karşılandığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Tahran’daki konuşmasında “Sorunlar karşısında biz kendi ayaklarımızın üstünde duruyoruz. Bununla yetinmeyip bölge milletlerine de yardım (!!) ediyoruz. İran’ın en zor ekonomik şartlarında biz Irak milletine yardım ettik! Biz Irak milletine yardım ettik dediğimizde bazıları sadece candan geçmek ve savaşmayı düşünüyor, evet! Bazılarımız canlarını vererek fedakarlık yapıyor ve onların değerini bilmemiz lazım! Ama bunların maaşlarını kim veriyor? Silahlarını kim temin ediyor? Irak’ın IŞİD ile savaş için ihtiyacı olan bütüün silahlarını kim karşıladı? Kim ambargo döneminde bunun parasını temin etti? Ambargo dönemimizde Suriye halkının ihtiyaçlarının parasını kim temin etti?!” diye konuştu.

İrandan kısa kısa'nın haberine göre; İran ilk kez Suriye’de Esed’i korumak için yürütülen savaşın bütün masraflarını tek başına karşıladığını belirtti. İran cumhurbaşkanı Ruhani her ne kadar “İran ambargolar döneminde Suriye ve Irak savaşının parasını temin etti” dese de, Batı ve ABD ile anlaşarak miktarı 120-150 milyar Dolar arasında değiştiği söylenen parasını ABD’den temin etmişti ve bu paraların ABD tarafından İran’ın Suriye ve Irak savaşını yönetmesi için harcandığı söyleniyor.

BM Suriye özel temsilcisi Staffan de Mistura 2 sene önce verdiği bir demeçte İran’ın yılda 6 milyar dolar sadece Beşar Esed’i desteklemek için para harcadığını söylemişti.
ABD Massachusetts Eyaleti Tufts Üniversitesinin Ortadoğu Araştırmalar Merkezi başkanı Nedim Şehadi ise İran’ın Esed devletine yılda 14-15 milyar Dolar yardım ettiğini söylüyor.
Bütün bu paraların İran’ın ABD ve Batı ile anlaşma imzalayıp 120-150 milyar Dolar parasını aldığından sonra Suriye ve Irak’taki savaşa sarf edildiği biliniyor.
Hasan Ruhani hükümeti döneminde Suriye ve Irak savaşı konusunda büyük işler başardıklarını belirtti ve “Bizim Savunma bakanımız 4 yıllık hükümetimde (11. hükümette) üretilen silahların, benden önceki bütün hükümetlerin %80’ine tekabül ettiğini belirtti. Bu konuları biz halkımıza ulu ortada açıklamaya gerek görmüyoruz” dedi.

Irak ve Suriye’deki savaşı İran’ın dini lider Ali Hamaney’in emrindeki Devrim Muhafızlar Ordusu yönetiyor. Rusya’nın hava desteğini de alan İran, “Şia kutsal kabirleri korumak” bahanesiyle Afganistan, Pakistan ve diğer ülkelerdeki on binlerce Şii savaşçıyı da Suriye ve Irak’ta savaştırıyor.

İran Suriye ve Irak’taki savaşın ilk yıllarında Esed ve Irak’taki Şii yönetime herhangi bir yardımını inkâr ediyordu, bu ülkelere asker göndermediğini savunuyordu. Fakat ilerleyen yıllarda ABD ve Batı + Rusya ve Çin ile anlaşma imzaladıktan sonra açıkça Suriye ve Irak’ta savaşı yönettiğini belirtiyor.

Bundan önce İran’ın eski cumhurbaşkanları Ahmedinejad ve Hatemi İran’ın ABD’nin Afganistan ve Irak işgaline yardım ettiğini söylemişti.
Buna rağmen İran, Amerika’yı büyük şeytan olarak nitelendiriyor ve sözde ABD’nin en büyük dülmanı olduğunu savunuyor!Tercüme'ye metin içerisinde yer verilmiştir.
Kaynak : ISLAH HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM