Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

İran cumhurbaşkanının sözleri ortalığı karıştırdı!

Okunma: 6114
İRAN 18 Haziran 2017 14:10
Videoyu Aç İran cumhurbaşkanının sözleri ortalığı karıştırdı!

Ruhani’nin hz. Ali’nin sözlerini söylemesi tepki çekti! “Hz. Ali’nin hilafetinin gasp edildiğini” iddia eden İran devletinde cumhurbaşkanı Ruhani’ye tepki yağıyor!

İran cumhurbaşkanının sözleri ortalığı karıştırdı!

+ Ruhani’nin hz. Ali’nin sözlerini söylemesi tepki çekti!

+ “Hz. Ali’nin hilafetinin gasp edildiğini” iddia eden İran devletinde cumhurbaşkanı Ruhani’ye tepki yağıyor!

İran cumhurbaşkanı ve Şia din adamı Hasan Ruhani’nin hz. Ali’nin yaralandığı gece olan Ramazan Ayının 19. Gecesi münasebetiyle yapılan törende hz. Ali’nin bir sözünü söylemesi sert tepkilere yol açtı.

İran Şii devletinin temel düşüncesi olan “Hz. Ali’nin hilafetinin Allah (c.c) tarafından emredildiği ve Ebubekir, Ömer, Osman ve Aişe’nin [s.a] hz. Ali’nin hilafetini gasp ettiği ve cehennemlik olduğu” inancına karşı olan hz. Ali’nin bu söyleminin İran Cumhurbaşkanı tarafından söylenmesi İran’daki dini lider Hamaney’e bağlı din adamlarını ayağa kaldırdı!

Hasan Ruhani “Bizim için Hz. Ali’nin yolunda olmak büyük bir onurdur. Ali’nin yolundakiler muhakkak iflah olurlar. Ali’nin hükümeti halkın ısrarı üzerine kurulmuştur. Hazretleri halkın ısrarı karşısında (Benim adaletli hükümetim size ağır gelir, gidin başkasını bulun dedi) ve (Eğer siz halk olarak başkasını seçerseniz ben ona itaat eden ilk şahıs olurum) demiştir” diye konuşmuştu.

İran Cumhurbaşkanının hz. Ali’den naklettiği bu cümlenin İran’daki Şia ideolojisine çok ters olduğu için İran’ın Şia din adamlarından Ayetullah Misbah Yezdi Ruhani’ya sert çıkıştı ve “Ruhani, Ali’nin bazılarının [Hz. Ebubekir, Ömer, Osman’ın] hilafetini kabul ettiğini söylüyor” diye belirtti.

Misbah Yezdi sözlerinin devamında hilafet meselesini tekfir etme konusuna kadar yükseltti ve “İman ve Kâfirlik, Sevap ve hata arasında öyle büyük bir duvar yoktur. İnsanlar akıllı olmalıdırlar” dedi!

İranlı Şii din adamı Ayetullah Mekarim Şirazi de Hasan Ruhani’nin İmam Ali’den alıntı olarak sarf ettiği sözlerine tepki olarak “Hakimin halkın oyu ile seçildiğini söylememeliyiz. Hz. Resul halefinin Allah tarafından belirlendiğini buyurur. Allah istediği kişiye vilayetini verir” dedi ve ekledi “Şia’nın vazgeçilmezlerinden birisi imamın halk oyu ile değil Allah tarafından belirlenmesidir. Biz ülkemizde Ehl-i Sünnet ile kardeşçe yaşıyoruz fakat ülkenin resmi mezhebi Şia’dır”!

İran’ın Şia mütefekkirlerinden Murteza Mutahhari’nin oğlu ve milletvekili Ali Mutahhari da “İmam Ali’nin sözleri imametiyle ilgili değildir. Hz. Resul’un vefatından sonra halk, Hz. Muhammed’in belirtmesine rağmen başka kişiye yöneldi. Zati hazretleri de İslam’ın esasının korunması ve Müslümanların Vahdeti için ayaklanmadı (!) hatta bazı konularda 1. Ve 2. Halifeyle işbirliğine gitti ve onlara danışmanlık yapmıştır” diye konuştu.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani son günlerde Dini Lider Ali Hamaney’in sert eleştirilerine maruz kalmıştı ve ikilinin bazı konularda anlaşamadıkları ortaya çıkmıştı.
Bu gelişmelerden sonra Dini lider bir konuşmasında Ruhani’nin hükümetini eleştirmiş ve kendi kitlesine “Yöneticileriniz yanlış yaparlarsa ateş serbest diyorum. Yöneticilere karşı kendi doğrularınızı yapabilirsiniz” demişti.

Çeviri; İrandan kısa kısa - kaynaklar;
http://alef.ir/vdcjvtexouqeooz.fsfu.html?483818
http://alef.ir/vdcjxtexxuqeohz.fsfu.html?483944

Foto: Solda Dini lider Hamaney, Sağda İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, üstte eski Şii dini lider Humeyni'nin fotoğrafı!
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |