Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

İran’da Askeri Geçit Törenini Hedef Alan Saldırıda 24 Ölü

Okunma: 2350
IRAK 22 Eylül 2018 15:55
Videoyu Aç İran’da Askeri Geçit Törenini Hedef Alan Saldırıda 24 Ölü

İran resmi haber ajansının verdiği bilgiye göre, ülkenin güneybatısındaki Ahvaz bölgesinde düzenlenen bir askeri geçit törenine yönelik saldırıda ölü sayısı 24’e ulaştı.

Tesnim haber ajansı ise saldırıda ölen 24 kişinin 12’sinin İran Devrim Muhafızları’ndan olduğunu aktardı.

“Saldırı karşılıksız kalmayacak”

İran Devrim Muhafızları üst düzey komutanlarından Yahya Rahim Safevi, İran resmi haber ajansında yer alan açıklamasında, saldırının karşılıksız kalmayacağını belirterek, “Düşmanlar, bu tür çirkin faaliyetlerle onur kazanacaklarını düşünmesinler. İran halkı ve silahlı kuvvetleri buna gerekli cevabı verecektir” dedi.

Saldırıyı, Ahvaz’ın Kurtuluşu İçin Arap Mücadelesi Hareketi adlı örgüt üstlendi. Reuters haber ajansına açıklama yapan örgüt sözcüsü, askeri geçit törenine yönelik saldırının örgüt tarafından yapıldığını ifade etti.

İran devlet televizyonu ise saldırının 1980-1988 yılları arasında süren İran-Irak savaşının yıldönümü münasebetiyle düzenlenen askeri geçit töreninin protokol platformunu hedef aldığına dikkat çekti.

Ölü sayısı artabilir

Huzistan Valisi Ali Hüseyin Hüseyinzade, gazetecilere yaptığı açıklamada, ölü sayısının artabileceğini dile getirdi.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise saldırıdan ABD tarafından desteklenen işbirlikçileri sorumlu tutarken, hızlı ve ölümcül bir cevap vermekle tehdit etti.

Saldırıyı 4 kişi gerçekleştirdi

Öte yandan, İran öğrenci haber ajansının (İSNA) verdiği bilgiye göre, saldırı 4 silahlı kişi tarafından gerçekleştirildi.

İran resmi televizyonu muhabiri ise saldırganların tören için kurulan protokol platformunun arka kısmından ateş açtığını ve çok sayıda yaralı olduğunu aktarırken, yarı resmi MEHR haber ajansı saldırı sonrası kaçmaya çalışan saldırganların güvenlik güçleriyle çatışmaya girdiğini belirtti.

Putin, Ruhani’yi aradı

Diğer yandan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’yi arayarak, saldırıdan dolayı taziyelerini bildirdi.

Rusya resmi haber ajansının Kremlin’e dayandırarak verdiği bilgiye göre, Moskova yönetimi, Tahran’a teröre karşı savaşta her türlü yardımı sağlamaya hazır olduğunu ifade etti.

Irak medyası ise İran yönetiminin saldırı sonrası el-Şelamce ve el-Şeyb sınır kapılarını kapattığını duyurdu.

Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder