Video Foto Galeri Yazarlar
23.8.2019 - Cuma

İran'da büyük deprem

Okunma: 1061
IRAK 25 Kasım 2018 22:16
Videoyu Aç İran'da büyük deprem

İran'ın Basra Körfezi'ndeki Pakistan sınırı yakınlarında büyük bir deprem meydana geldi. Depremin büyüklüğü ABD Jeoloji Enstitüsü tarafından 7.8, İran tarafından ise 7,5 olarak açıklandı. İlk belirlemelere göre en az 40 kişi hayatını kaybetti.

KahveKitap
İran'ın Pakistan sınırları yakınlarında yerel saatle 15:14'te büyük bir deprem meydana geldi. ABD Jeoloji Enstitüsü depremin büyüklüğünü 7.8 olarak açıkladı. İran Jeofizik Enstitüsü ise Belucistan eyaleti içinde meydana gelen depremin büyüklüğünü 7,5 olarak açıkladı.Pakistan Meteoroloji Kurumu ise depremin büyüklüğünü 7,8 olarak açıklarken, yerin 75 kilometre altında olduğunu bildirdi. Kurum, en büyük hasarın ülkenin İran sınırındaki Taftan'da meydana geldiğini belirtti.

Depremin, İran'ın Zahedan kentinin 201 kilometre, Pakistan'ın Turbat kentinin de 250 kilometre uzaklığında meydana geldiği ve sarsıntının yerin 15,2 kilometre derinliğinde oluştuğu açıklandı. 

EN AZ 40 ÖLÜ

İran Devlet Televizyonu ilk belirlemelere göre depremde en az 40 kişinin öldüğünü duyurdu. Can kaybının daha da artmasından endişe ediliyor.

Pakistan'da da deprem nedeniyle en az bin 200 ev ve dükkanın yıkıldığı, binaların altında kalan yüzlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini duyuruldu.

KÖRFEZ VE HİNDİSTAN DA SALLANDI

Basra Körfezi'nin tamamında hissedilen deprem nedeniyle Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de binalar sallandı. Katar ve Dubai'deki bazı yüksek katlı binalar da boşaltıldı.

İRAN'IN DEPREM TARİHİ

Geçen hafta da İran 6.3 büyüklüğünde bir depremle sarsılmış, depremde 37 kişi hayatını kaybetmişti. Aralık 2003'te Bam kenti yakınlarında meydana gelen depremde ise 31 bin kişi ölmüştü. Haziran 1990'da meydana gelen 7,7 büyüklüğündeki depremde ise 37 bin kişi hayatını kaybetmişti.

Kaynak : Yeni Şafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder