Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

İran'da Esed Rejimi protestosu

Okunma: 3058
İRAN 30 Aralık 2017 11:34
Videoyu Aç İran'da Esed Rejimi protestosu

İran'da 'Ruhani'ye ölüm' sloganları ile dünya gündemine gelen protestolar 'Suriye'yi terk edin' sloganları ile konuşulmaya devam ediliyor. Buna göre göstericiler, İran yönetiminin Suriye'deki iç savaşa dahil olmasını da protesto etti.

NisaButikAdana

İran'ın Meşhed, Kaşan ve Nişabur şehirlerinde gösteri yapan binlerce kişi, temel gıda maddelerine gelen yüzde 40'lık zamları protesto etti. 

ZAMLAR, İRAN'IN SURİYE'DEKİ SAVAŞA DAHİL OLMASI SEBEBİYLE GELDİ

Protestocular fiyatlardaki artışı Tahran'ın Esed rejimini kurtarmak için Suriye'deki iç savaşa dahil olmasına bağlıyor.

GÖZALTILAR YAŞANDI

Meşhet Valisi Muhammed Rahim Nuriziyan, şehirde “Yüksek Fiyatlara Hayır” isimli izinsiz miting yapıldığını, polisin göstericilere büyük bir tolerans gösterdiğini söyledi. Nuriziyan, polisin devlet malına zarar vermekle suçladığı bazı göstericileri gözaltına aldığını belirtti. IRNA haber ajansının verdiği bilgiye göre, yalnızca Meşhed'de 52 kişinin tutuklandı.DOĞRUDAN ESED PROTESTO EDİLDİ

Bazı göstericilerin de doğrudan İran'ın Suriye'deki iç savaşa dahil olmasını ve Esed'i desteklemesini protesto ettiği belirtildi. Sosyal medyadaki videolarda, göstericilerin "Suriye'yi terk edin, bizi düşünün" sloganları atarak İran'ın Suriye'nin altı yıllık iç savaşında muhaliflerle savaşan Esed'e sağladığı askeri ve mali desteği eleştirdikleri görüldü.

RUHANİ İÇİN 'ÖLÜM' SLOGANLARI 

Sosyal medyada yayınlanan videolara göre göstericiler "Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye ölüm" ve "Diktatöre Ölüm" sloganları attılar.3 MİLYONLUK İŞSİZ NÜFUS

İran'da 3 milyon insanın işsiz olduğu, nüfusun yüzde 35'inin açlık sınırında olduğu iddia edildi.

SERT MÜDAHALE ÇAĞRISI

Göstericilerin hükümet karşıtı sloganlar atmasının ardından, etkin din adamlarından Ayetullah Ahmed Alamolhoda sert müdahale çağrısında bulundu. Alamolhoda, "Güvenlik güçleri ve kolluk kuvvetleri isyancıları kendi hallerine bırakırsa, düşmanlar yayınlayacakları görüntüler ve fotoğraflar ile İran İslam Cumhuriyeti'nin Meşhed'de devrimci temelini kaybettiğini söyleyeceklerdir" dedi.İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in Meşhed'deki temsilcisi olan Alamolhoda, birkaç kişinin yüksek fiyatlarla ilgili protestolardan faydalanarak İran'ın bölgesel çatışmalara katılmasına karşı sloganlar attığını söyledi.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana