Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

İran’da Muta kavatlarının dudak uçurtan gelirleri!

Okunma: 18024
ÖZEL HABER 28 Temmuz 2018 11:30
Videoyu Aç İran’da Muta kavatlarının dudak uçurtan gelirleri!

İranlı gazete “Muta” adı altında İran’daki capcanlı “cinsel pazarlık” sektörünün anlatıyor!

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

İran’da Şia mezhebinde caiz olan saatlik evlilik adı verilen Muta Nikâhının(!) yaygınlaşmasıyla bu iş için aracılık yapan, hanım bulan kişilerin kazançlarının dudak uçurttuğu söyleniyor.


İLGİLİ HABERLER İÇİN TIKLAYINIZ

İran'da eşcinsellerle Muta evliliği (Video)

İran ABNA sitesinin Muta nikahını meşru gösterdiği haber

“Vakayi İttifakiye” Gazetesinin raporuna göre Nikâh adı altında 1 saatlık, 2 saatlık, 1 günlük vs. hanım bulan kişilerin Tahran’da çeşitli ofisleri var.
İranlı gazetenin yazısı şöyle:

“Çok tatlı bir kız, kesinlikle beğeneceksin. Sadece biraz nazlıdır” bunlar bana kız beğendirmeye çalışan annemin sözleri değil, mesleğine ne adı vereceğimi bilemediğim Sige Dellalı (Muta Nikahı Arabulucusu) bir adamın sözleri!

Tahran’da Cemalzade sokağındaki ofisine gidiyorum. Bana kızların fotoğraflarını topladığı albümü gösteriyor ve her bayan konusunda açıklama yapıyor. Her birinin fiyatı farklı!

“Ortalama fiyat ne kadar” diye sorduğumda “Saatlik 40 TL’den 300 TL’ye kadar değişiyor” yanıtını alıyorum ve “her biri için ayrı komisyon alıyorum, 10-100 TL arası” diyor.
“Daha uzun süre için istersem nasıl olur” diye soruyorum. “o zaman aylık hesaplamanız lazım. Fiyat 1000-5000 TL arasında değişir” diyor.

Birini seçmemi ya da bir an önce ofisi terk etmemi istiyor. Telefonu sürekli çalıyor ve o da adres ve bilgi veriyor. Gülümseyerek ayda ne kadar kazandığını soruyorum. Sıkıntıların çok olduğunu ancak ayda 10 bin TL kazandığını söylüyor ve 4 senedir bu sektörde çalıştığını belirtiyor.
İran’da Muta yasadışı değildir ancak böyle ofislerin gerekli izinleri aldığını düşünmüyorum.
Bir diğer [Kavat] ise telefonda fiyatların [kadınların yaş ve güzelliğine göre] saatlik 20 TL ile 1000 TL arası değiştiğini söylüyor.

Sitesinde geçici evlilik için hazır bulunan 300 kadının dosyası var. [Kavat Bey] “Evin var mı yoksa kendimiz mi ev ayarlayacağız” diye soruyor ve ekliyor: “Ev günlük 100 TL. Sabah 8’de sizin oluyor ertesi gün 8’de boşaltıyorsunuz”
Ona maaşını sorduğumda “bizim sektöre mi girmek istiyorsun? Ayda 5000-6000 TL kazanıyorum” diyor ve “tanıdığın müşteri varsa sana da komisyon veriyoruz” diye belirtiyor!
O da %15 komisyon aldığını belirtiyor.

Bundan kısa süre önce İran Emniyet Teşkilatı bu tür site ve ofislerin yasadığı olduğunu belirtmişti. Bu konuyla ilgili bir web sitesi sahibiyle konuşuyorum. O ise “bizim saatlik evlilik dosyamız yok. Öksüz, bakacağı olmayan kadınların kötü yola düşmemesi için (!!) onlara geçici koca buluyoruz diyor!”
Bir diğer [kavatlık sitesi] tanıtımında “bizden en iyilerini isteyin” diye yazmış. Verilen cep telefonuyla iletişime geçiyorum. Muhterem Kavat “Biz diğer siteler gibi değiliz. Fiyatlarımız daha yüksek çünkü özeliz. Model olarak çalışan kızları ayarlıyoruz. Günlük fiyatı 1000 TL diyor!”

Tanıdık bir isim söylüyor ve şaşkınlığımı anlayınca “şu an görüşmek istersen önce 5000 TL hesabıma yatır” diyor.
Bu da İran’da Şia fıkhındaki Geçici Evlilik ya da Muta adıyla sektörün ne kadar canlı olduğunu ve bu işlere aracılık edenlerin ne kadar yüksek miktarda para kazandıklarını gösteriyor.
İran’da saatlık, günlük gibi evlilik adında yasal ilişkilerin yüksek olmasına rağmen tecavüz gibi suçların oranı çok yüksek.

İlgili İran kaynakları:
http://www.vaghayedaily.ir/fa/News/1245
http://www.tabnak.ir/fa/news/560461

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder