Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

İran’da SU KRİZİ tırmanıyor!

Okunma: 3844
İRAN 3 Temmuz 2017 18:32
Videoyu Aç İran’da SU KRİZİ tırmanıyor!

İranlı MV: Su krizi güvenlik sorununa dönüştü

İran’da Su krizi devam ederken İran Meclisi Su Güvenliği Komisyonunu oluşturdu.

İran Meclisi Milli Güvenlik Komisyonu Başkanı Alâeddin Burucerdi İran’daki sorunun güvenlik boyutuna geldiğine dikkat çekti ve mecliste Su Güvenliği Komisyonunun oluşturulduğunu belirtti.

Türkiye karşıtı söylemleriyle de bilinen Burucerdi İran’ın kurak ve susuz ülkeler arasında olduğunu anımsattı ve “sorunu kendi ellerimizle yarattık. Ülke su kaynakları konusunda çok fakirdir. Bizim su sorunumuz var fakat Su Kaynakları Kanununu umursamıyoruz ve bundan dolayı içme ve sanayi için kullandığımız su miktarı %10 olmasına rağmen sorunlarla boğuşuyoruz” dedi.

Bundan önce de bir diğer İranlı Milletvekili Muhammed Tâki Tevekküli İran’da su kaynaklarının çoğunun tarımsal amaçlı tüketildiğini söylemiş ve “ su sıkıntısında halkın bir suçu yoktur” demişti.
Tevekküli “ülke halkı su kaynaklarının sadece %7’sini tüketiyor. Eğer halk su tüketiminde %20 tasarrufa giderse bile bu ülkenin su tüketiminin sadece %1.5’una denk gelecektir” dedi.
İranlı milletvekili ülkedeki suların %90’ının Tarım amaçlı tüketildiğini açıkladı.

Ülkenin su kaynaklarının %30’unu temin eden ve halkının çoğu Arap kökenli olan Huzistan İlinde de su krizi giderek büyüyor.

Ülkenin en sıcak bölgesi olan Ahvaz’da atık suların çoğunun Karun Irmağına döküldüğü ve içme suyunun zehirli olduğu söyleniyor.

Öte yandan İran Su ve Atık Su kurumu Başkanı Hamitrıza Canbaz ülkedeki su şebekesinin %40’ının eski olduğunu ve suların boşuna aktığını belirtmiş, Bandar Abbas, Kirman ve Sene (Senendec) kentlerinde Su sorunun kırmızı alarm verdiğini söylemişti.

İranlı bazı sosyologlar ülkede su sorunu çözülmediği takdirde yakın gelecekte kentler arası savaşlar çıkacağını söylüyor ve peşpeşe uyarılarda bulunuyorlar.

haberin orjinali; isna.ir
çeviri; irandan kisa kisa
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |