Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

İran’da yolsuzluk operasyonu

Okunma: 1459
GÜNDEM 9 Aralık 2014 15:49
Videoyu Aç İran’da yolsuzluk operasyonu

Eski İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad döneminde yapılan yolsuzluk soruşturmasıyla ilgili aralarında önceki hükümetten üst düzey bürokratların da olduğu 20 kişi gözaltına alındı

KahveKitap

İran resmi haber ajansı İRNA’nın haberine göre, İstihbarat Bakanı Mahmud Alevi, Ahmedinejad döneminde yapıldığı tespit edilen yolsuzlukla ilgili olarak aralarında önceki hükümetten üst düzey bürokratların da bulunduğu 20 kişinin gözaltına alındığını, 30 kişinin ise ifade vermek üzere adli mercilere davet edildiğini söyledi. Alevi, gözaltına alınan 20 kişiden 3'ünün tutuklandığını belirtti.

Tutuklananların kimliği hakkında bilgi vermeyen Alevi, soruşturmaların devam ettiğini belirterek, soruşturmanın ayrıntılarını daha sonra kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

10 aydır cezaevinde

Babek Zencani isimli işadamı, yolsuzluk soruşturmalarının odağında bulunuyor. Türkiye, Tacikistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Malezya gibi ülkelerde ulaştırma, bankacılık ve ticaret sektöründe faaliyet gösteren Zencani, yolsuzluk suçlamasıyla 30 Aralık 2013'te tutuklanmıştı. 

2012 yılında İran’a yönelik ambargoları delmeye çalıştığı için ABD'nin kara listeye aldığı Zencani’ye İran içinden ilk suçlama, Hasan Ruhani’nin Haziran 2013'te Cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra kabinesine aldığı Bijen Zengene’den gelmişti.

Eski cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın birinci yardımcısı Rahimi, görevde olduğu dönemde bir sigorta şirketi üzerinden yolsuzluk yapmakla suçlanıyordu. İran medyasında Rahimi'nin, ülkede yolsuzluk iddialarıyla hakkında soruşturma açılan işadamı Babek Zencani ile bağları olduğuna dair haberler yer almıştı.

İran Petrol Bakanı Bicen Namdar Zengene, Zencani'nin ülkeyi 2,5 milyar dolardan fazla zarara soktuğunu belirterek, bu dosyalardan başka, biri 2,5 milyar avro diğeri ise 1,5 milyar dolar olmak üzere iki yolsuzluk dosyasının daha olduğunu açıklamıştı.

Zencani'nin Türkiye'deki 17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında bir süre tutuklu kalan Rıza Zarrab'ın ortağı olduğu öne sürülmüştü. 

İran’da 70’e yakın şirkette hisseleri bulunan Zencani’nin satılan petrolden elde edilen geliri İran Merkez Bankası’na eksik aktardığı iddia ediliyor.

Kaynak: Al Jazeera ve AA


Haber var islah eder, haber var ifsad eder