Video Foto Galeri Yazarlar
18.3.2018 - Pazar

İran'daki protestolar isyana dönüştü, olaylar büyüyor!

Okunma: 3909
ÖZEL HABER 6 Eylül 2017 14:03
Videoyu Aç İran'daki protestolar isyana dönüştü, olaylar büyüyor!

İran sınır muhafızları tarafından Pazartesi günü öldürülen iki kürt vadantaşı İran'ın Irak sınırında başlayan gösteriler diğer 4 kente yayıldı. Bölgedeki protestolar isyana dönüştü.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİİran sınır muhafızları tarafından öldürülen iki kürt vatandaşı için  Banê kentinde başlayan gösterilerin Merîwan, Seqiz, Serdeşt ve Pîranşar’a da yayıldıkları öğrenildi.

Geçtiğimiz Pazartesi günü İran'ın Irak sınırında Banê kentinde İran sınır muhafızları tarafından öldürülen kürt vatandaşları için yapılan gösteri ve protesto eylemleri tüm kentlere yayıldı. Protesto eylemlerinin bu gün Merîwan, Seqiz, Serdeşt ve Pîranşar kentlerinde de kürtlerin öldürülmesi ve Banê'deki protesto gösterilerine destek amacıyla bugün protesto gösterilerinin yapılacağı belirtildi.

Dün Banê’deki düzenlenen gösterilerde olaylar çıkmış, İran güvenlik güçlerinin gösterilere müdahalesi sonucu çatışmalar yaşanmıştı. BasNews’in gösterilere katılan aktivistlerden aldığı bilgilere göre, Banê Kaymakamlık binası önünde tertip edilen gösterilerde 10 göstericinin yanı sıra 5 de güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

Irak'taki kürt yönetiminden yer alan partilerde ard arda açıklamalar yaparak, protestolara sahip çıktıklarını ve desteklediklerini bildirdiler.Son gelen bilgilere göre İran hükümeti eğer protestolar çoğalırsa OHA (Olağanüstü hal) ilan edeceklerini ve sokağa çıkma yasağı getireceklerini bildirdi.

Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder