Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2017 - Çarşamba

İRAN'DAN Türbelere Milyarlarca dolar harcama

Okunma: 2889
İRAN 20 Temmuz 2017 13:11
Videoyu Aç İRAN'DAN Türbelere Milyarlarca dolar harcama

İRAN kutsal saydığı kişilerin türbeleri için milyarlarca dolar para harcamaya devam ediyor. Hz. Selman'ın kabrinide altından ve gümüşten kaplattı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

İran, Irak’ın Medain Kentindeki Selman-i Farisi’nin kabri üzerine altın kaplamalı zerih hediye etti. Bu Zerih için 20 kilogram altın ve 200 kilogram gümüş kullanıldığı belirtildi.

İran Şiilerce kutsal sayılan İmamların ve onların çocukları, torunları ve torunlarının torunlarının kabri için milyarlarca para harcıyor ve onlar için göz alıcı, görünüşü güzel mezar ve türbeler inşa ediyor.

Bu türbelerde ayna işler, altın kerpiçler, altın kaplamalar ve gümüş kaplamalar kullanılıyor.İran milyarlaca dolar parayı, ve tonlarca altını kendilerine göre önder saydıkların kişilerin türbelerine harcıyor.

Şii'ler tarafından 8. İmam olarak belirtilen Hz. Rıza (a.s) türbesine dokundurulan kumaş İran'da şehir şehir dolaştırılıyor ve Şia halk bu "kutsal kumaşı" öpüyor!


Şia nezdinde imamların kabrini öpmek caiz midir?

+ Şii din adamları peygamberleri örnek göstererek, imamların kabrini, çerçevesini ve türbelerin kapı ve duvarlarını öpmenin caiz olduğunu söylüyorlar

İran, keramet addettiği çoğu kişilerin mezarını, türbeyi ve türbenin kapılarını bile altın kaplamalarla örtmekte, göz alıcı ayna işleriyle bu mezarları görsel açıdan etkileyici bir hale getirmektedir.
Şialara göre imam ve imamzadelerin mezarlarını ve mezarın bulunduğu altın yapımlı çerçeveyi öpmek, mezara açılan kapılar ve duvarları öpmek ve alnını sürmek caiz hatta sevaptır.
Peygamblerlerden (Hz. Yusuf'un gömleğinin Hz. Yakup tarafından koklanması ve Hz. Muhammed'in (s.a.s) Hecerü'lesvedi öpmesini) örnek getiren Şia fakih ve din adamları imamların türbelerini ve kapı duvarını öpmenin bidat olmadığını ve bu konuda imamların da aynı peygamberler gibi olduğunu belirtmektedirler!

Örneğin İranlı Şii din adamı Ayetullah Mekarim Şirazi, Hz. Muhammed’in Hacerü’l Esved’i öptüğüne dair hadisleri örnek göstererek imamların türbelerinin kapı duvarlarını öpmenin “bidat ve haram olmadığı sonucunu” çıkarıyor, imamların mezarları ve kapı duvarlarının müteberrik (uğurlu- kutsanan) olduğunu savunuyor!

Bu Şia Taklit Mercii, ayrıca Ehl-i Sünnet Müslümanların bazı âlimlerinin Kâbe’deki Hecer-ül Esved taşını ve peygamber mezarını öpmenin caiz olduğu konusundaki hükümlerinden yola çıkarak “imamların kabir taşı, altın çerçevesi, türbenin kapı ve duvarlarını okşamak, onlara alnını sürmek ve öpmenin caiz olduğunu” belirtiyor!

Mekarim Şirazi'nin konu hakkındaki cevabı (Farsça)

İran Şii dini lideri Ali Hamaney 8. İmam olarak belirtilen Hz. Rıza (a.s) türbesinin altından yapılan giriş kapısını okşuyor ve öpüyor!İnsanları bu kabirlerde etkilemek amaçlı kullanılan özel ışıklandırmalar için milyonlarca dolar harcanmaktadır.

Kaynaklar;
* İrandan'dan kısa kısa
* Fars haber ajansı
* Mehr haber ajansı
Kaynak : ISLAH HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |