Video Foto Galeri Yazarlar
16.7.2018 - Pazartesi

İran Genelkurmay Başkanı: Türkiye ile Suriye devletinin egemenliği konusunda anlaştık

Okunma: 3988
İRAN 22 Ağustos 2017 00:30
Videoyu Aç İran Genelkurmay Başkanı: Türkiye ile Suriye devletinin egemenliği konusunda anlaştık

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, "Kuzey Suriye’de Suriye hükümetinin egemenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardık ve inşallah bu anlaşmamız gerçekleşecektir" dedi.

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Türkiye ziyaretine ilişkin olarak açıklamalarda bulundu.

İran'dabasın mensuplarına yaptığı açıklamada Türkiye ziyaretini değerlendiren Bakıri, "Kuzey Suriye’de Suriye hükümetinin egemenliğinin sağlanması konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardık ve inşallah bu anlaşmamız gerçekleşecektir" ifadelerini kullandı.

KUZEY SURİYE VE İDLİB

Bakıri, "İran ve Türkiye’nin Suriye’de güvenlik ve istikrarın sağlanmasında işbirliği yapması ve özellikle iki ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından Astana müzakerelerinin desteklenmesi konusunda anlaştık. Ayrıca İdlib bölgesi konusunda ve Suriye’nin meşru devletinin bu ülkenin çeşitli yerlerinde özellikle Amerikalıların kanunsuz olarak bulunduğu Kuzey Suriye’de Suriye hükümetinin egemenliğinin sağlanması konusunda anlaşmaya vardık ve inşallah bu anlaşmamız gerçekleşecektir" diye konuştu.

KUZEY IRAK KONUSUNDA ORTAK GÖRÜŞLERE SAHİBİZ

Tasnim'in aktardığına göre İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Irak konusunda da Türkiye ile yapılan müzakerelere değinerek; "İki ülke de Kuzey Irak’ın bağımsızlık referandumu konusunda ortak görüşlere sahiptir ve Irak’ın da içinde bulunduğu bölge ülkelerinin sınırlarının değiştirilmesine karşıdır. Referandumun gerçekleşmesi durumunda Irak içinde tansiyonun yükselmesi yüksek muhtemeldir ki Kerkük ve ihtilaflı olan diğer bölgeler konusunda Bağdat ile Kuzey Irak’ın karşı karşıya gelmesi kaçınılmazdır. Bu çatışmaların Irak’la sınırlı kalmayıp İran ve Türkiye’ye sıçraması ihtimali mevcuttur. Bu konularda da Türk arkadaşlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunduk" dedi.

HULUSİ AKAR TAHRAN'A GİDİYOR

İran Genelkurmay Başkanı Muhammed Bakıri, Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar'ın Tahran ziyaretinde bulunacağını ve iki ülkenin müzakerelerinin devamı ve sonuçlanması için çalışma yapacaklarını söyledi.

Kaynak : Milli Gazete

Haber var islah eder, haber var ifsad eder