Video Foto Galeri Yazarlar
21.10.2017 - Cumartesi

İran Haşdi Şabi'yi Suriye'ye gönderiyor

Okunma: 4151
IRAK 24 Kasım 2016 13:19
Videoyu Aç İran Haşdi Şabi'yi Suriye'ye gönderiyor

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Caferi, Irak'taki milis gücü Haşdi Şabi'nin Suriye'ye gönderilmesi yönünde çalışmalar bulunduğunu açıkladı

İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Muhammed Ali Caferi, Irak'taki milis gücü Haşdi Şabi'nin Musul alındıktan sonra Suriye'ye gönderilebileceğini ve İran'ın askeri desteğine ihtiyacı olmadığını belirtti.

İran Öğrenci Haber Ajansı'nın (ISNA) haberine göre, başkent Tahran'da düzenlenen Malik Eşter Festivali sırasında gazetecilere konuşan Caferi, bölgedeki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Caferi, Musul'un İŞİD'den alındıktan sonra Irak'taki milis gücü Haşdi Şabi'nin Suriye'ye gönderilebileceğini söyledi.

İranlı komutan, Irak’ta Müslümanlara yönelik adam kaçırma, işkence ve yağma gibi eylemleri uluslararası raporlara giren Haşdi Şabi milis gücü için, "İslam dünyasının şu anda birbirinin yardım ve desteğine ihtiyacı var. Haşdi Şabi güçleri de bu kapsamda Suriye'ye gönderilebilir." dedi.

İran'ın Musul operasyonuna müdahil olduğuna yönelik iddiaları da yalanlayan Caferi, "Iraklı mücahitler (!!!) ve Haşdi Şabi o kadar güçlü ki İranlı güçlere ihtiyaçları yok." iddiasında bulundu

"Musul'da hiçbir şekilde askeri varlığımız bulunmuyor" diyen Caferi, buna rağmen sınırlı sayıda İranlı danışmanın da bölgede yer aldığını aktardı.

Kaynak : Dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |