Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

İran Hizbullah’a Yılda 700 Milyon Dolar Veriyor

Okunma: 1150
İRAN 7 Haziran 2018 03:20
Videoyu Aç İran Hizbullah’a Yılda 700 Milyon Dolar Veriyor

İran, Lübnan merkezli militan grubu Hizbullah’a desteğini yılda 700 milyon doları aşan rakamlara yükseltti; bunun, grup için önceki fonlama tahminlerinin üç katından fazla olduğu belirtildi.

Washington’da Demokrasi Savunma Vakfı’nda (FDD) konuşan terörizm ve mali istihbarat sekreteri Sigal Mandelker, İran rejiminin yasadışı faaliyetleri finanse etmek ve terörizmi desteklemek de dahil olmak üzere birçok cephedeki davranışını kınadı.

Ayrıca, İran Devrim Muhafızlarına (IRGC) ve Kudüs kuvvetlerine para gönderen gizli bir finans ağının ortaya çıkarılması ve parçalanması gerektiğini belirtti.

Mandelker, İran rejimini teröristleri finanse etmekle suçladı, kitle imha silahlarının yayılmasını desteklemek ya da kendi insanlarını yoksulluk ve insan hakları ihlalleriyle sömürmekle de kınadı.

“İran, Hizbullah’a yılda 700 milyon dolar harcıyor” dedi. Hizbullah’ın Suriye’deki savaşa katılımı öncesinde ABD’nin tahmin ettiği 200 milyon dolarlık rakamın üç katına çıktığı kaydedildi.

Adalet bakanlığında eski bir savcı olan Mandelker, İran’ı uluslararası mali sistemi baltalamakla suçladı. İran merkez bankasının terörle mücadele faaliyetlerini yönlendirmede doğrudan rol oynadığını ifade etti. “Bu faaliyetle ilgili olarak daha dikkat çekici olan şey, İran Merkez Bankası’nın, Kudüs güçlerinin finansmanı konusundaki karmaşıklığını görmemiz.”

ABD-BAE’nin IRGC’yi finanse eden bir finans ağını deşifre çabalarına övgüde bulundu. “Bu ağı ortaya çıkarmak ve faliyetlerine son vermek için BAE’deki ortaklarımızla birlikte harekete geçtik” dedi.

Mandelker, İran rejiminin İran’daki özgürlüğü bastırdığını, “uydu hizmetlerine erişimi kısıtladığını, sosyal medya sitelerine ve uygulamalara erişimi engelleyip diğer İnternet kısıtlamalarını dayattığını” söyledi.

ABD’nin İran’daki hava yolu şirketlerini ve Türkiye’deki önde gelen şirketlerini hedef almasının ardından, Mandelker “Suriye iç savaşının başlangıcından bu yana Mahan Air’ın ve Hazar Hava, Meraj Hava ve Pouya Hava gibi diğer İranlı ticari hava yollarının rutin olarak savaşçıları uçurduğunu söyledi. Esad rejimini desteklemek için Suriye’ye malzeme taşıdığını” bildirdi.

“İnsanlar Suriye’ye tatile gitmiyor” dedi.

Mandelker, bu aktörleri ve İran’ın finanse ettiği terörle bağlantılı faaliyetleri belirleme amaçlı uluslararası eylem çağrısında bulundu ve küresel çapta bu ağlarla iş yapanların hedeflenmesi konusunda uyardı.

Kaynak : Asyaninsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder