Video Foto Galeri Yazarlar
19.10.2017 - Perşembe

İran'ın komutanları PKK ile Sincar'da buluştu

Okunma: 2911
İRAN 6 Mart 2017 16:50
Videoyu Aç İran'ın komutanları PKK ile Sincar'da buluştu

Bazı önde galen kaynaklar Sincar’da İran’in Kudüs Tugayı ve PKK komutanları arasında gizli bir oturum yapıldığından haber veriyorlar.

Şark El-Avsat  gazetesi haberine göre her iki taraf da PKK güçleri Sincar bölgesinde varlığını sürdürmesi ve PKK’yi ağır silahlarla donatma konusunda anlaşmaya vardıkları söyleniyor.

Şark El-Avsat gazetesi İrak’in “El-Davet” partısı bir yetkilisinden edindiği bilgilere göre İranli ve PKK komutanları arasında gerçekleşen oturumun amacı Sincar bölgesinde PKK’nin askeri varlığı sürdürülmesi ve İran’in bu stratejik bölge üzrinden Suriye ve Esed rejimine silah ve militan sevkiyati yapmak olduğunu bildiriyor.

Şark El-Avsat gazetesi verdiği haberin devaminda görgü tanıklara dayanarak  İranin Kudüs Tugayi komutanları, İrak ordusuna ait helikopterlerle Sincara gittiklerini iddia ediyor.

Bölge uzmanlarına göre İran rejimi çeşitli cepheleri Türkiye ve Arabistan’a karşı aktif halde tutmak istiyor ve bu nedenle stratejik Sincar bölgesi ortakları PKK elinde kalmasından yana tavır alıyor.

Bundan önce Guardian gazetesi, İran rejimi Pkk örgütü ile işbirlik yaparak Tahran’dan Akdenize kadar bir koridor yolu sağlamayı planladığını haber vermişti.

Son günlerde Mesüt Barzanı Türkiye’ye yaptığı ziyaretten sonra KDP peşmergeleri ve PKK güçleri arasında Cuma günü (3 Mart) bir sıra çatışmalar gerçekleşmişti ve her iki tarafta bu bölgeye askeri sevkiyat yaparak mevzilerini güçlendirmeye çalışıyorlar.

Kaynak : Medya times

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |