Video Foto Galeri Yazarlar
18.10.2019 - Cuma

İran nükleere başlamak için 60 gün süre verdi

Okunma: 292
İRAN 8 Mayıs 2019 13:19
Videoyu Aç İran nükleere başlamak için 60 gün süre verdi
KahveKitap
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, bugün yaptığı açıklamada, dünya güçlerinin 2015 yılında imzalanan nükleer anlaşma kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirmemesi durumunda İran'ın uranyum zenginleştirmeyi sürdüreceğini belirtti. Kararın, ABD’nin nükleer antlaşmadaki taahhütlerine bağlı kalmamasına bir tepki olarak alındığını ifade etti.

Öte yandan İran Radyo ve Televizyon Kurumu, bugün, nükleer anlaşmada imzası bulunan Almanya, İngiltere, Rusya, Çin ve Fransa büyükelçiliklerine, nükleer antlaşmadaki bazı taahhütlerin askıya alındığının bildirildiğini duyurdu.

Ruhani, resmi televizyonda yayınlanan açıklamasında, 4+1 ülkelerine İran'daki petrol ve bankacılık sektörünü ABD yaptırımlarından koruma konusundaki taahhütlerini yerine getirmek için 60 gün süre tanıdı.

İran’ın nükleer meselesinin Birlemiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) havale edildiği takdirde sert bit yanıt vereceği konusunda uyaran Ruhani, ayrıca zenginleştirilmiş uranyum ve ağır su satışını durdurduklarını açıkladı.

Öte yandan Fransa, İran nükleer yükümlülüklerine saygı göstermezse, yaptırım mekanizmasını yeniden etkinleştirme seçeneğinin masada olacağını ifade etti. Fransa Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İran’ın nükleer anlaşmadan çekilmesinden daha kötü bir şey olamaz. Avrupalılar anlaşmasının devam etmesini istiyor” ifadelerine yer verildi.
Kaynak : Şarku'l Avsat
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder