Video Foto Galeri Yazarlar
21.8.2019 - Çarşamba

İran-Pakistan sınırında çatışma: 2 Devrim Muhafızları askeri öldü

Okunma: 434
İRAN 21 Temmuz 2019 15:42
Videoyu Aç İran-Pakistan sınırında çatışma: 2 Devrim Muhafızları askeri öldü

İran Devrim Muhafızları Ordusu’ndan (DMO) iki asker, ülkenin güneydoğusunda yer alan Sistan-Beluçistan eyaletine bağlı Seravan ilçesinde silahlı bir grupla çıkan çatışmada öldü.

KahveKitap
Fars haber ajansının, DMO Halkla İlişkiler Bölümü’ne dayandırarak verdiği habere göre bu sabah Seravan ilçesinde, DMO askerleri ile ‘terörist’ olarak tanımladıkları silahlı bir grup arasında çatışmalar patlak verdi. Silahlı grupla çıkan çatışmada 2 asker öldü, 2 asker de yaralandı.

Saldırının sorumluluğunu, Belucistan'daki İran karşıtı grup Ceyşu'l Adl üstlendi.  

Afganistan ve Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan eyaletinde faaliyet gösteren Ceyşu’l Adl, etnik Beluç azınlığa daha fazla hak kazandırmak ve yaşam koşullarını iyileştirmek amacıyla faaliyet yürüttüğünü savunuyor.

Grup genelde sınır muhafızlarına saldırıda bulunurken, İran, 2017 yazında Pakistan topraklarının içerisinde kendilerini hedef almakla tehdit etti.

İran, Pakistan ile olan uzun sınırı boyunca güvenliği arttırdı ve saldırganların Pakistan merkezli olduğunu her defasında vurguladı.

İran ile Pakistan arasındaki ilişkiler son birkaç ay boyunca gerildi. Her iki taraf da birbirini Beluç militanlarını ortadan kaldırmak için yeterli çaba sarf etmemekle suçluyor.
Kaynak : Şarku'l Avsat

Haber var islah eder, haber var ifsad eder