Video Foto Galeri Yazarlar
21.5.2019 - Salı

İran Savunma Bakanı Suriye'de

Okunma: 861
SURİYE 27 Ağustos 2018 00:30
Videoyu Aç İran Savunma Bakanı Suriye'de

İran Savunma Bakanı Tuğgeneral Emir Hatemi, iki gün sürecek temaslarda bulunmak üzere Suriye'ye gitti.

Başkent Şam'da Suriye Beşşar Esad tarafından kabul edilen Hatemi, görüşme sırasında Esad'a, "Sadece Suriye ya da bölge halkları değil aynı zamanda tüm dünya kamuoyu, teröre karşı verilen mücadeleden ötürü size müteşekkir" ifadelerini kullandı.


 

Hatemi ayrıca Esad'a, Suriye'nin tümünün yakında 'özgürlüğüne kavuşacağını' ümit ettiklerini ve Suriyelilerin de evlerine dönebileceğini söyledi.Görüşmede Esad da "İki ülke ilişkilerinin güçlü ve istikrarlı olduğunu" kaydetti.

İranlı bakan daha sonra, Suriye Savunma Bakanı Korgeneral Ali Abdullah Eyüp ile bir araya geldi.İkilinin gündeminde Şam yönetiminin Suriye'nin tamamında kontrolü ele alması vardı.

"İdlib özgürleştirilecek"

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Ali Abdullah Eyüp, İdlib dahil, Suriye'nin her yerinin 'özgürleştirileceğini' söyledi.Suriyeli bakan, diplomasinin işe yaramadığı yerde ise ordunun devreye gireceğini belirtti.İran medyasına göre, iki bakan Suriye'de savaşan 'Tekfirci' grupları da ele aldı.Zira İranlı yetkililer, Sünni grupları genellikle tekfirci olarak tanımlıyor.

Şam Tahran hattında savunma alanındaki işbirliğini geliştirmeyi arzuladıklarını ve İran'ın Suriye'ye daha fazla katkı sağlamaya hazır olduğunu kaydeden Emir Hatemi de, "İran, savunma alanında yüksek kabiliyete sahip, dolayısıyla askeri donanımını genişletmesi için Suriye'ye daha fazla yardımcı olabilir" diye konuştu.

ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton ise geçen hafta yaptığı açıklamada, İran'ın kuvvetlerini Suriye'den çıkarması gerektiğini söylemişti.Ancak İranlı yetkililer, Suriye'deki askeri varlıklarının Esad hükümetinin daveti üzerine olduğunu ve geri çekilmek gibi bir planlarının da bulunmadığını belirtiyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder