Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

İranlılar Artık Güvenlik Güçlerinden Korkmuyorlar

Okunma: 3390
İRAN 31 Aralık 2017 16:33
Videoyu Aç İranlılar Artık Güvenlik Güçlerinden Korkmuyorlar

İranlılar Artık Güvenlik Güçlerinden Korkmuyorlar.

NisaButikAdana

Yarı resmi İran haber ajansına göre, İran’daki hükümet karşıtı protestolarda en az iki protestocu öldürüldü.

Mehr haber ajansı Pazar günü yaptığı açıklamada, Cumartesi gecesi Batı İran’ın Dorud kentinde en az iki kişinin öldüğünü söyledi.

Mehr’a göre, Lorestan valisinin güvenlik müdür yardımcısı Habibollah Hojastepour, protestoların barışçıl bir sonu engellediğini söyledi.

İçişleri Bakanı Abdolrahman Rahmani Fazli Pazar günkü erken saatlerde devlet televizyonunda “Kamu mallarına zarar veren, düzeni bozan ve kanunları çiğneyenlerin davranışlarından sorumlu olacağını” bildirdi.

İranlılar , yüksek fiyatlara, yoksulluğa karşı düzenlenen Masshad kentinde protesto gösterisine Perşembe günü başladılar.

İran’ın kötü ekonomisi öfkeye yol açtı, mitingler ivme kazandı, diğer şehirlere yayıldı ve son on yılın en büyüğü olarak nitelendirildi.

İran’ın Ortadoğu ve Yemen savaşlarına harcamış olduğu para ve insan kaybı protestoların asıl nedenini oluşturdu.

Cumartesi, Tahran’da öğrenci ve polisin çatıştığı hükümet karşıtı protestoların üçüncü gününe girdiği belirtildi.

New York merkezli İnsan Hakları Merkezi tarafından Twitter’da yayınlanan videolar, Tahran Üniversitesi’nde protestocularla polislerin çatışma görüntülerini içeriyor.

İkinci bir videoda da göz yaşartıcı gazdan duman kaplı sokaklar görüldü.

Yarı resmi haber ajansı Fars polisle Tahran Üniversitesi’ndeki protestocular arasındaki çatışmaları doğruladı.

‘Artık güvenlik güçlerinden korkmuyorlar’

İran’daki laik demokrasi yanlısı mücadeleye odaklanan İranlı bir blog yazarı olan Potkin Azarmehr, çeşitli grupların bir süredir protesto yaptıklarını ve bu arada kendi sloganlarının daha radikal hale geldiğini söyledi.

“Güvenlik güçlerinden artık korkmuyorlar” dedi.

Ortadoğu, İran analisti olan Mahan Abedin, protestoların sıradan İranlılar ve siyasi elit arasındaki boşluğu yansıttığını söyledi.

”Bu çok elit bir hükümet, bürokratik seçkinler, teknokratik seçkinler – sıradan insanların mağduriyetlerinden çok uzakta.” dedi

Sosyal medyadaki aktivistler, Pazar günü dördüncü kez protesto gösterileri düzenlenmesi çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump, İran’a ilişkin bir dizi tweet yayınladı: “Saldırgan rejimler sonsuza dek dayanamaz dünya izliyor!”

Trump yönetiminde Washington ve Tahran, Suriye  ve Yemen savaşları ve  dünya güçleriyle 2015  nükleer anlaşması gibi dış politika konularında çatışmaya başladı.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana