Video Foto Galeri Yazarlar
12.12.2018 - Çarşamba

Irkçı Liderden Provokatif Yasa Tasarısı

Okunma: 568
DÜNYA 19 Eylül 2018 23:47
Videoyu Aç Irkçı Liderden Provokatif Yasa Tasarısı

Hollanda’nın ırkçı liderlerinden Wilders, Hollanda'da İslami ifadelerin yasaklanması için yasa tasarısı önergesi sundu

NisaButikAdana

Hollanda’da aşırı sağcı Özgürlükler Partisinin (PVV) lideri Geert Wilders, Hollanda'da İslami ifadelerin yasaklanması için parlamentoya yasa tasarısı önergesi sundu. Wilders önergesinde, camilerin ve İslam okulların kapanmasının yanı sıra Kur'an-ı Kerim ve burkanın da yasak kapsamına alınması gerektiğini söyledi.

Wilders, parlamentoda yaptığı konuşmada, "Ülkemizi İslam'dan arındırmamız lazım. İslam, Hollanda'ya ait değil. İslam, nefret ve terörle eşittir. Yıllarca İslam'ı önlemek için hiçbir şey yapılmadı. Bu yüzden Hollanda'da İslami ifadelerin yasaklanması için yasa tasarısı önergesi sunuyorum" ifadelerini kullandı.

Bunun batı ülkelerinde bir ilk olduğunu belirten Wilders, "Camiler, İslam okulları, kapansın ve Kur'an ile burka yasaklansın. Diğer ülkelerin de bunu örnek almalarını umut ediyorum" ifadesini kullandı. 

Parlamentoda bulunan diğer partilerin liderleri ise Wilders'a tepki göstererek, böyle bir yasanın ülkenin anayasasında güvence altına alınan dini özgürlükler kapsamına aykırı olduğunu dile getirdi.

Wilders'a acımaya başladığını ifade eden Denk Partisi Meclis Grup Başkanı Tunahan Kuzu da Wilders'in 14 yıldır aynı şeyleri söylediğini ve yaptığını, bir 14 yıl daha devam etse bile her zaman karşısında duracaklarını aktardı.

Kaynak : Dünya Bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana