Video Foto Galeri Yazarlar
21.7.2019 - Pazar

İrlanda'da Kilise görevlilerinin mağdur ettiği 3 bin çocuk!!

Okunma: 2501
SURİYE 29 Nisan 2016 11:41
Videoyu Aç İrlanda'da Kilise görevlilerinin mağdur ettiği 3 bin çocuk!!

Avrupa'nın dört köşesi taciz ve tecavüz olaylarıyla dolup taşmış durumda. Ahlaksızlık medeniyet haline gelmiş ve cinsel sapıklıklar özgürlük olarak niteleniyor. İrlanda'da Kilise görevlilerinin mağdur ettiği çocuklarının sayısını okuyunca şok olacaksınız.

KahveKitap
Yapılan araştırmalar sonucunda 20. yüzyılın başlarında 3bin kişinin çocukken İrlanda’nın Katolik kiliselerinde istismar edildiği yönünde gerekli makamlara şikâyetlerde bulunduğunu tespit edildi.

Resmi makamların 2005 yılında açıkladığı raporlarda Ferns piskoposluk bölgesinde ciddi anlamda istismarlar olduğu ortaya çıktı.

2009 mayıs ayında açıklanan bir diğer resmi raporda ise 1940-1992 yılları arasında yüzlerce çocuğun kilise tarafından istismar edildiği açıklandı. Bu açıklamalar sonrasında İrlanda’nın ileri gelen piskoposları özürlerini beyan ettiler.

2009 yılında açıklanan Murphy raporundaysa durumların çok daha ciddi olduğu ortaya çıktı.

Dublin Başpiskoposun yönetimindeki bölgede, rahip Brendan Smyth 100’den fazla çocuğu cinsel anlamda istismar etmiş ve rahip Tony Walsh ise 200’den fazla çocuğu istismar ettiği raporlarda belgelenmiştir.

Bu istismarların ortaya çıkmasının ardından katolik kilisesi ülkede güç gösterisi yapmış ve ülke genelinde kilisenin bu tavrı şok etkisi oluşturmuştu. Raporların ortaya çıkmasından sonra papa Benedictus XVI 2009 yılının aralık ayında tüm İrlanda’lı piskoposlarla bir araya getirip ve epey bir fırça atmıştı.

2010 yılında papa Benedictus XVI İrlandalı katoliklere bir özür mektubu yazmıştır.

VAKİTAN ELÇİLİĞİNİ KAPATTILAR

2011 yılında ortaya çıkan başka bir resmi raporda 1996 yılında Cloyne piskoposluk bölgesinde ciddi istismarların olduğu ortaya çıkınca İrlanda başbakanı Enda Kenny Vatikan’ı sert bir dille eleştirmiş ve bunun sonucunda olaylar büyümüş ve İrlanda Vatikan’da ki elçiliğini kapatmıştı. Vatikan bu hamlenin karşısında İrlanda papalık elçisini geri çağırmıştı.

SÜTUN HABER
Tacizci Bren Smyth
Tacizci Bren Smyth

Tacizci Tony Walsh
Tacizci Tony Walsh
Kaynak : Sütun Haber

Haber var islah eder, haber var ifsad eder