Video Foto Galeri Yazarlar
18.11.2017 - Cumartesi

İşgal güçlerinden Kudüs'teki tarihi mezarlıkta defin yasağı

Okunma: 1601
FİLİSTİN 19 Aralık 2016 08:54
Videoyu Aç İşgal güçlerinden Kudüs'teki tarihi mezarlıkta defin yasağı

İşgal güçleri Mescid-i Aksa'nın bitişiğindeki tarihi Babu'r Rahme Mezarlığı'nın bir bölümünde defin işlemlerine izin vermiyor

İsrail'in, Mescid-i Aksa'nın bitişiğindeki tarihi Babu'r Rahme Mezarlığı'nın bir kısmında ölülerin defnedilmesini yasaklama kararı aldığı bildirildi.

Ürdün Hükümetine bağlı İslami Vakıflar Dairesinde Mezarlıklar Bakım Komitesi Başkanı Mustafa Ebu Zehra, yaptığı açıklamada, İsrail işgal yönetimine bağlı Tabiat İdaresi ile Kudüs Belediyesinin, Babu'r Rahme Mezarlığı'nın doğusundaki iki bölgede ölülerin defnedilmesinin yasaklanması yönünde karar aldığını ifade etti.

Ebu Zehra, defin yasağı getirilen bölgelerden birinde 84 Mısır askerinin yattığı, "El-Hüseyni Tepesi" olarak bilinen diğer bölgede ise Osmanlı döneminden Türklerin medfun olduğu bilgisini verdi.

"APAÇIK BİR SALDIRI VE TARİHİN TAHRİF EDİLMESİ"

Ebu Zehra, Babu'r Rahme'nin, Hz. Ömer'in Kudüs'ü fethettiği 637'den bu yana Müslümanların ölülerini defnettiği tarihi bir kabristan olduğunu söyledi.

Söz konusu kararı eleştiren Ebu Zehra, bunun "Müslümanlara meydan okuyan apaçık bir saldırı ve tarihin tahrif edilmesi girişimi olduğunu" dile getirdi.   

Kaynak : Dünya bülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder