Video Foto Galeri Yazarlar
18.8.2019 - Pazar

İşgal Mahkemesi Büyük Bir Yahudi Yerleşimine Zemin Hazırlıyor

Okunma: 444
FİLİSTİN 19 Kasım 2018 12:44
Videoyu Aç İşgal Mahkemesi Büyük Bir Yahudi Yerleşimine Zemin Hazırlıyor

Siyonist işgal rejimindeki Yüksek Mahkemenin, Filistinli ailelerin işgal altındaki Kudüs’ün Şeyh Cerrah Semtinde gasp edilme tehlikesi altındaki toprakları için yaptıkları başvuruyu reddederek burada büyük bir Yahudi yerleşim alanı kurulmasına zemin hazırladığı belirtildi.

KahveKitap
Kudüs’teki kaynaklar, İsrail Yüksek Mahkemesinin, işgal altındaki Kudüs’ün Şeyh Cerrah Semtinden olan Sabbağ ve Hammad ailelerinin gasp edilme tehlikesi altında olan Kerem El-Cauni toprakları davasına yeniden bakması için yaptıkları başvuruyu zaman aşımını gerekçe göstererek reddettiğini ifade ettiler.

İşgal rejiminin gözünü diktiği bu alanda geçen yüzyılın ortalarından beri yaklaşık 100 aile ikamet ediyor.

Kaynaklar işgal mahkemesinin bu kararıyla işgal hükümetinin ve işgal belediyesinin 12 kattan oluşan 8 apartman inşa ederek Nekbe’den beri burada ikamet eden onlarca ailenin sürülmesine neden olacağını kaydettiler.

Kaynaklar ayrıca, işgal mahkemesinin toprak sahibi Filistinlilerin Yahudi komisyonlarının iddialarına cevap vermelerine ve toprağın kendilerine ait olduğunu ispat etmelerine izin vermediğini, dolayasıyla Yahudilerin adına kaydedilen bu toprakların kendi adlarına kaydedilmesine mani olduğunu hatırlattılar.

Avukatlar ise “geçen yüzyılın yetmişli yıllarında işgal rejiminin toprakları kayıt faaliyetlerinden habersiz olan bu aileler şimdi haklarını savunmak istiyorlar. Ancak işgal mahkemeleri zaman aşımını öne sürerek bunların ev ve topraklarındaki haklarını ispat etmelerine müsaade etmiyor” diyor.

 
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder