Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

İşgal Rejimi Zindanlarında Kanser Hastası 23 Esir Var

Okunma: 459
FİLİSTİN 2 Mayıs 2019 23:52
Videoyu Aç İşgal Rejimi Zindanlarında Kanser Hastası 23 Esir Var

Filistin Esirleri Araştırma Merkezi, işgal rejimi zindanlarında tutulan esirlerden yüzde 16’sının normal ya da tehlikeli hastalıklardan muzdarip olduklarını açıkladı.

KahveKitap
Merkez sözcüsü Riyad El-Eşkar, bugün (2 Mayıs Perşembe) konuyla ilgili yayınladığı bildiride, sağlık durumları her geçen gün daha da kötüye giden ve yavaş yavaş ölmekte olan esirler bulunduğunu belirtti.

İşgal rejimi cezaevleri idaresinin kasıtlı olarak tıbbi ihmal politikası uyguladığına dikkat çeken El-Eşkar, işgal rejimi zindanlarında kanser hastası 23 esir olduğunu söyledi.

Hasta esirlere gerekli tedavi imkanlarının sağlanmadığını ve sağlık durumlarının takip edilmediğini ifade eden El-Eşkar, durumu en kritik olan esirlerim Sami Ebu Diyak, Bessam Es-Sayih, Yüsri El-Mısri ve Mutasım Raddad olduğunu bildirdi.

El-Eşkar, işgal rejiminin kasıtlı tıbbi ihmal politikasının hasta esirlerin durumlarının daha da kötüleşmesine ve yavaş yavaş ölmelerine yol açtığını kaydetti.

İşgal rejimi cezaevleri yönetiminin hasta esirlere uzun süre tedavi imkanı sağlamadığına ve hastalıklarını ortaya çıkaracak muayenelerden geçirmediğine dikkat çeken El-Eşkar, bu nedenle hasta esirin daha sonra tedavi imkanı bulsa ve ameliyat olsa dahi tedavisi geciktiği için iyileşemediğini açıkladı.

El-Eşkar, ameliyat olduktan sonra hâlâ iyileşmeyen ve hatta sağlık durumları daha da kötüleşen onlarca esir bulunduğuna işaret etti.

Cezaevleri idaresinin hasta esirlere bazen hastalıklarına uygun olmayan ilaçlar verdiğini söyleyen El-Eşkar, işgal rejiminin yaklaşık 1000 hasta esire yaptığının savaş suçu olduğunu belirtti.
Kaynak : Filistin Enformasyon Merkezi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder