Video Foto Galeri Yazarlar
7.12.2019 - Cumartesi

İşgalci Çin Doğu Türkistan’da Medreseyi Buldozerle Yıktı

GÜNDEM 28 Mart 2015 23:06
Videoyu Aç İşgalci Çin Doğu Türkistan’da Medreseyi Buldozerle Yıktı

66 yıldır Komunist Çin işgali altında bulunan Doğu Türkistan’da kızıl zulüm her geçen gün katlanarak artmaya devam ediyor.

KahveKitap
Komunist Çin  İslam Ümmeti’nin içinde bulunduğu durumdan cesaret alarak 1000 yıllık islami bir geçmişe sahip Doğu Türkistan’da,  müslümanlara her gün islam dininin  farz kıldığı ibadetlere yasaklar ve islamın değerlerini aşşağılayan zorunlu uygulamalar getiriyor.
 
En son olarak İşgalci Çin Doğu Türkistan’ın Hoten şehrinin Karakaş ilçesinde 15  bin kişinin zorla getirildiği bir açık  hava mahemesi düzenlemiş ve  bu mahkemede suçları çocuklarını ve torunlarını ,medreseye gönderen veliler ile ,medresedeki hocalar yargılanmıştı .
Mahkemede aralarında ayak ve ellerinden ağır zincirler ile kelepçelenen  60 yaşında bir kadınında  bulunduğu 25  kişi çeşitli cezalara çarptırılmışdı .
Özgün Asya Radyosu muhabirleri Açık Hava Mahkemesinin yapıldığı Hoten  kentine telefon ile ulaşarak sonraki gelişmeler hakkında yetkilerden bilgi almayı başırmışlardır.
Radyo’da canlı yayınlanan konuşmaların çevirisi aynen şöyle ;
Karasay Polis Merkezi Nöbetçisi : Ben bu konuda konuşamayacağım.Beni bağışlayın(Keçurung)
Aral Kenti Polis Merkezi : 14 Mart’taki açık hava mahkemelerinden sonra,güvenlik ve istikrarın sağlanmasına ait tedbirler birkaç derece daha arttırıldı.Sürekli çalışıyoruz.Toplantılar düzenliyoruz.Ailelerin bir birlerini gözetmelerini ve her hangi bir olumsuz durumu fark ettiklerinde derhal Yetkililere haber vermelerini tembihliyoruz.Sürekli devriye,kotrol ve arama hizmetlerini icra ediyoruz.Teyakküz halindeyiz.
Karasay ÇKP.Mahalli Sekreteri Hoca Mehmet Sekreteri Abdullah : Mahkeme’den 3 gün sonra Yer altı Dini Okulu’a evini tahsis eden ailenin evini canlı(Nakitmeydan) şekilde, boldozerle yıkarak dümdüz ettik.Kent ahalisi ve diğer bölgelerden gelen yetkililerden 200 kişinin huzuzunda ev yıktırıldı. Ev sahibi karı koca zaten yargılanarak mahkum edilmişlerdi.Bu kez Medrese olarak kullanılmasına izin verilen kendi oturduğu evi de yıkarak cezalındırdık.Ailenin yaşları küçük 3 çocuğu Büyükannesine verildi.Evinden 4 çuval Mısır ve 3 Çuval Buğday,Keçe ve kilimleri yatak ve yorganları dışarı çıkarılarak kurtarıldı.diğer eşyalarının alınmasına izin verilmed,Keçe ve kilimleri yatak ve yorganları dışarı çıkarılarak kurtarıldı.diğer eşyalarının alınmasına izin verilmedi.ıkımdan önce halk uyarıldı.Yasa dışı dini Okul açanların, ve çocuklarını gönderenlerin ve ders verenlerin şiddetli şekilde cezalandırılacakları ihtar edildi.
Yer altı Medreselere evini tahsis edenelerin akibetlerinin evleri yıkılarak bu şekilde cezalandırılacakları canlı olarak gösterildi.
Aral Kenti ÇKP:Sekreteri : Yasa dışı din dersi veren kişinin adını hatırlamıyorum. Ancak yaşların 25-30 arasında olduğunu biliyorum.Evini tahsis eden halen tutuklu bulunan kişiler de (Karı Koca) 30 yaşının altında kişilerdir. Hepsi Karasay’da çiftçilikle uğraşıyorlar. (Dihkan kişilerdir.) Kanundışı Medreseye de devam eden toplam 9 öğrenci tesbit ettik.Toplu Açık Mahkemeden 3 gün sonra 17 Mart’ta kaçak medreseye tahsis edilen evi yıkarak cezalandırdık.Sokakalarda bu yıkım olayı hopörlörlerle halka duyuruldu.9 öğrenciden 4’u Aral kenti Ayakmahalleden(Aşağımahalleden) Kaçak medresede 10 gün kadar ders verildiği tesbit edildi. Aral Kentı ve civarda oturanlar yıkımı izlemeleri için celedildiler.Yıkımı onlara bizzat gösötererek ve ibret almaları için yapıldı.
Uzmanlar,devlet terörü kullanılması noktasında bir birlerini örnek olan Çin ve İsrail’in insanların evlerini yıkarak cezalandırma yöntemlerini 1930’lu yıllarda Faşist Almanyası’ndan örnek aldıklarını ifade ediyorlar.
Hitler Faşisizmi ev yıkarak ve etnik ayırımcılık yaparak Yahudileri yok edemedikleri gibi, Hitler’in fasişt ve ırkçı yöntemlerini kullanmada onu kat kat geçen Sosyalist maskesine bürünmüş ırkçı ve  Faşist Çin yönetimi  de Müslüman Uygurları imha etmek noktasında  hiç bir zaman başarılı olamayacaklardır.
Kaynak : turkistanbulteni
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
Şahımerdan Sarı Hoca