Video Foto Galeri Yazarlar
22.7.2019 - Pazartesi

İşgalci İsrail 1 milyon dolar değerindeki binayı yıktı

Okunma: 532
FİLİSTİN 8 Kasım 2018 08:54
Videoyu Aç İşgalci İsrail 1 milyon dolar değerindeki binayı yıktı

İsrail işgal güçleri Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir binayı ruhsatsız olduğu bahanesiyle yıktı. Yıkılan evin sahibi Ceradat, "Toplamda 12 daireden oluşan 4 katlı binanın değeri yaklaşık 1 milyon dolar idi." dedi.

KahveKitap

İsrail işgal güçleri Doğu Kudüs'te Filistinlilere ait bir binayı "ruhsatsız" olduğu gerekçesiyle yıktı.

Yıkılan binanın sahibi Muhammed Ceradat, yaptığı açıklamada, Doğu Kudüs'te Ayrım Duvarı yakınlarındaki Ra's Şehade bölgesinde bulunan binanın İsrail yönetimine bağlı Kudüs Belediyesi yıkım ekiplerince yıkıldığını söyledi.

İsrail işgal güçlerinin, iki dairesi dolu olan binadan eşyaların çıkarılmasına izin vermeden yıkımı gerçekleştirdiğini anlatan Ceradat, "Toplamda 12 daireden oluşan 4 katlı binanın değeri yaklaşık 1 milyon dolar idi." dedi.

Söz konusu binanın yapımının yaklaşık bir yıl önce tamamlandığına işaret eden Ceradat, "Ancak İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesi inşaatın durdurulması yönündeki tebligatı bize 8 ay önce gönderdi." diye konuştu.

Ceradat, "Belediyeye ödediğimiz para cezasının ardından bu karar ertelenmişti. Ancak dün bina için yıkım kararı verildiği yönünde yeni bir tebligat aldık. Yıkımı engellemek için para cezası ödemeye çalıştık fakat işe yaramadı." diye konuştu.

Bu kararın hukuki herhangi bir gerekçesi olmadığını dile getiren Ceradat, bölgede onlarca Yahudi yerleşim birimi inşaatı için ruhsat verilirken, bu yıkımlarla Filistinlileri bölgeden çıkarmanın hedeflendiğini vurguladı.

İsrail'in Doğu Kudüs'teki yıkımları

İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesinin Doğu Kudüs'teki Filistinlilere imar izni konusunda zorluk çıkardığı ve Filistinlilerin yaptığı imar izni başvurularının neredeyse tamamına yakınının kabul edilmediği belirtiliyor.

Kaynak : yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder