Video Foto Galeri Yazarlar
20.2.2020 - Perşembe

İŞGALCİ RUSYA TARAFINDAN ALIKONULAN 23 KIRIM TATARI İÇİN DUA EDİLDİ

İSLAM DÜNYASI 15 Nisan 2019 08:01
Videoyu Aç İŞGALCİ RUSYA TARAFINDAN ALIKONULAN 23 KIRIM TATARI İÇİN DUA EDİLDİ

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Sudak şehrinde, işgalcilerin 27 Mart’ta düzenlediği baskın sonucunda alıkonulan 23 Kırım Tatarının ve diğer siyasi tutsakların en çabuk şekilde sağ salim evlerine dönmesi için dua edildi.

Dün düzenlenen toplu duada bir araya gelen Kırım Tatarları, siyasi tutsaklar ve kaçırılanlar için dua etti.
 

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart tarihinde işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Kaynak : QHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM