Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

IŞİD, Haşdi Aşairi Liderini Suikastle Öldürdü

Okunma: 4260
IRAK 2 Şubat 2018 10:11
Videoyu Aç IŞİD, Haşdi Aşairi Liderini Suikastle Öldürdü

Kerkük'te IŞİD'in hedefi son olarak, Sünni Haşdi Aşairi Gücü Komutanı Enver el-Ubeydi oldu. Örgüt tarafından öldürülen Ubeydi'nin cenaze töreninde konuşan eski Kerkük milletvekili Yasin el-Ubeydi, ''Kerkük'ün güneyi hala IŞİD'in kontrolü altında" dedi.

NisaButikAdana

Irak'ın Kerkük kentinin güneyindeki Havice ilçesi ve çevresinde gizlenen IŞİD'in hücre yapılanmaları tarafından IRAK'lı güçlerin hedef alınması, benzer saldırıların artması endişesini de beraberinde getirdi.

IŞİD'in hedefi son olarak, Haşdi Aşairi Gücü Komutanı Enver el-Ubeydi oldu. Örgüt tarafından öldürülen Ubeydi'nin cenaze töreninde konuşan eski Kerkük milletvekili Yasin el-Ubeydi, ''Kerkük'ün güneyi hala IŞİD kontrolü altında" dedi.

Bölgede güvenlik durumunun her geçen gün kötüye gittiğini belirten Ubeydi, şunları söyledi:

''Bölgeye takviye askeri gücün sevk edilmesi gerekiyor. Kısa bir süre önce başlatılan operasyon yetersiz kaldı. IŞİD kalıntılarına yönelik operasyonların daha geniş kapsamlı olması gerekiyor.''

Bu suikastlarla bölgedeki Arapların hedef alındığını belirten Kerkük Arap Topluluğu Başkanı İsmail el-Hadidi de ''Kerkük'ün güneyindeki Arap şahsiyetlere yönelik suikastlar artmaya başladı. Bu saldırıların bir an önce önüne geçilmesi gerekiyor.'' diye konuştu.

Hadidi, söz konusu saldırıların bölgeden daha önce göç eden ailelerin evlerine geri dönmelerini de etkilediğine dikkati çekerek, ''Öldürme olaylarının artmasından endişeliyiz. Bölge halkının güvenli bir ortama ihtiyacı var.'' ifadelerini kullandı.

Haşdi Aşairi Gücü Komutanı Enver el-Ubeydi, Havice'de dün uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetmişti


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana