Video Foto Galeri Yazarlar
19.7.2019 - Cuma

IŞİD, İtalyan-İngiliz askerlerini pusuya düşürdü

Okunma: 5528
GÜNDEM 30 Nisan 2016 10:40
Videoyu Aç IŞİD, İtalyan-İngiliz askerlerini pusuya düşürdü

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DEBKAfile’s, Libya'da bulunan İtalyan ve İngiliz özel kuvvetlerinin Çarşamba günü IŞİD'e karşı ağır bir yenilgi aldığını iddia etti.

KahveKitap

İsrail istihbaratına yakınlığıyla bilinen DEBKAfile’s, askeri ve siyasi yetkililere dayandırdığı haberde, IŞİD'le mücadele için Libya'da bulunan İtalyan ve İngiliz özel kuvvetlerinin Çarşamba günü IŞİD'e karşı ağır bir yenilgi aldığını belirtti.

İstihbarat kaynaklarına dayandırılan haberde, geçtiğimiz Çarşamba günü, İngiliz ve İtalyan özel kuvvetleri Libya askerleri ile birlikte IŞİD'in Libya'daki kalesi olarak bilinen Misrata'da pusuya düşürüldü. Çatışmalarda çok sayıda İtalyan askeri hayatını kaybederken, İngiliz askerlerinin durumu ile ilgili herhangi bir bilgi verilmedi. Öte yandan, bazı askerlerin de IŞİD tarafından esir alındığı iddia ediliyor. Ancak kaynaklar, esir alınan askerlerin Libyalı olma ihtimali üzerinde duruyor.

Libya'da uluslararası müdahale tartışmalarının ardından, İtalya, Fransa, Almanya ve İngiltere'ye ait askeri birlikleri IŞİD'e karşı müdahaleyi gerekçe göstererek Libya'ya gelmişti.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni dün mecliste yaptığı bir konuşmada "İtalya, BM tarafından desteklenen birliğe yeniden asker göndermeye hazır" açıklamasını yapmıştı. Bugün de İtalya'daki ünlü gazetelerden Corriere della Sera, Romalı yetkililerin Libya'daki petrol alanlarını korumak için binde fazla asker göndereceğini yazdı. Avrupalı askeri kaynaklar ise İtalya'dan en az 6 bin askerin Libya'ya gideceğini, İngiltere'nin de en az bin asker göndereceğini belirtiyor.

Libya'da yaşanan çatışmalar İngiltere, Fransa, Almanya ve İtalya medyasında sansür edilmesi sık sık eleştiriliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan kaynaklar, Libya'daki durumun gittikçe kırılgan hale geldiğini ve geçen hafta Almanya'nın Hannover şehrinde, bu ülkeye yeni bir askeri müdahale için hazırlıkları hızlandırma kararı alındığını belirtiyor.

Kaynak : YÖNELİŞ HABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder