Video Foto Galeri Yazarlar
20.6.2019 - Perşembe

IŞİD, Raşid dostum'un uçağının indiği bölgeye saldırdı: 11 ölü

Okunma: 2534
AFGANİSTAN 23 Temmuz 2018 10:40
Videoyu Aç IŞİD, Raşid dostum'un uçağının indiği bölgeye saldırdı: 11 ölü

Afganistan Cumhurbaşkanı 1. Yardımcısı Dostum'u taşıyan uçağın varışıyla eş zamanlı olarak Kabil Havaalanı civarında patlama meydana geldi. Patlamada, Dostum'u koruyan güvenlik görevlilerinden 11'i öldü.

Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Raşid Dostum'u Ankara'dan Kabil'e taşıyan uçağın iniş yapmasından kısa süre sonra havaalanı civarında patlama meydana geldi.

Afganistan Sağlık Bakanlığı, patlamada 11 kişinin öldüğünü, 48 kişinin yaralandığını açıkladı. 

Yetkililer ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiğini bildirdi. 

Dostum'un danışmanlarından biri, yaptığı açıklamada, ölenler arasında Afganistan Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısının korumalarının da bulunduğunu söyledi. 

Bir süredir Türkiye'de bulunan Dostum, kendisini havaalanında karşılayan yetkililerle selamlaştıktan sonra evine gitmek üzere alandan ayrıldı. Dostum'un konvoyunun ayrılmasının hemen ardından havaalanı yakınında büyük bir patlama meydana geldi. 

Afganistan Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Aaron Chkhansuri, dün Kabil'de düzenlediği bir basın toplantısında, bir yıldan uzun süredir Türkiye'de bulunan Cumhurbaşkanı yardımcısı olan Abdul Raşit Dostum'un bugün Türkiye'den Kabil'e döneceğini söylemişti.

Aaron Chkhansuri, açıklamasında,  Dostum'un aleyhindeki suçlamaların adli ve yargı makamları tarafından soruşturulmaya devam edeceğini belirtmişti.

Saldırıyı IŞİD üstlendi.

Kaynak : Ajanslar

Haber var islah eder, haber var ifsad eder