Video Foto Galeri Yazarlar
20.10.2018 - Cumartesi

IŞİD’den Ayrılarak Taliban’a Katılan Örgüt Lideri, IŞİD Hakkındaki Şahitliğini Anlattı

Okunma: 8881
AFGANİSTAN 1 Aralık 2017 10:56
Videoyu Aç IŞİD’den Ayrılarak Taliban’a Katılan Örgüt Lideri, IŞİD Hakkındaki Şahitliğini Anlattı

IŞİD’in İslam dışı tavırlarından dolayı örgütten ayrılan AbdurRezzak Mehdi, İslam Emirliği Taliban Hareketine katılarak IŞİD hakkında açıklamalarda bulundu.

Afganistan İslam Emirliği Taliban Hareketine bağlı El İmarat Stüdyo, IŞİD’in Afganistan-Pakistan AfPak kolu Horasan Vilayeti’nin lider yardımcısının örgütü terk ederek Taliban’a katıldığını gösteren bir video yayınladı.

Horasan Vilayeti lider yardımcısı Abdurrezzak Mehdi, IŞİD’in bölgedeki kurucu liderlerinden biri ve Afganistan’la Irak arasındaki iletişimi sağlayan sorumlu olarak tanınıyor.

IŞİD’in İslam dışı tavırlarından dolayı örgütten ayrılan AbdurRezzak Mehdi, İslam Emirliği Taliban Hareketine katılarak IŞİD hakkında açıklamalarda bulundu.

Taliban, AbdurRezzak Mehdi’nin yer aldığı video aracılığıyla diğer IŞİD üyelerine de çağrıda bulunarak ‘Müslümanlarla ihtilaf yerine vahdet kurmalarını’ istedi.

Taliban muhabirinin ‘siz IŞİD’de üst düzey konuma sahiptiniz, örgütünüzü bırakarak İslam Emirliğinin liderine biat etmenizin arkasındaki neden neydi’ sorusunu cevaplayan AbdurRezzak El Mehdi şunları söyledi:

“Benim IŞİD’den ayrılarak Hadis ve Tefsir Şeyhi Mevlevi Heybetllah Ahundzade’ye biat etmemin nedeni IŞİD komutanlarının cürümleridir. Örneğin onlar evleri yağmalayarak halkın eşyalarını ganimet diye alıyorlar fakat ben araştırınca gördüm ki bu eşyalar ganimet değil.”

AbdurRezzak El Mehdi, IŞİD üyelerinin ‘hatta IŞİD kıstaslarına göre bile’ suçlu olmayan kişileri öldürdüğünü belirttiği konuşmasında IŞİD üyelerinin aynı zamanda dini konularda çok cahil olduklarını kaydetti.

Daha önce de Taliban saflarında hizmet verdiğini aktaran eski IŞİD Lideri, IŞİD’in kendisine bir fayda sağlamadığını anladığını belirtti ve Taliban Lideri Heybetullah Ahundzade’ye biatının kabul edilmesinden dolayı teşekkürlerini sundu.

AbdurRezzak Mehdi daha sonra El İmarat Stüdyo Muhabirinin ‘tecrübeleriniz ışığında IŞİD’in Afganistan’daki geleceği hakkındaki görüşünüzü söyler misiniz’ şeklindeki sorusunu cevapladı.

‘IŞİD’in Afganistan’da geleceğinin olmadığını’ beliten eski IŞİD Lideri AbdurRezzak Mehdi, ‘çünkü onlar aşırılar ve bünyelerinde bir yönetimi idare edecek kalifiye üyeleri yok’ dedi.

AbdurRezzak Mehdi, IŞİD’in Afganistan’da geleceğinin olmamasını ayrıca örgütün sınırlı üyesi oluşuna ve yıllardır cihat eden Taliban gibi Şeriatta sebatkar olmayışına bağladı.

El İmarat Stüdyo Muhabiri son sorusunda ‘bilerek yada bilmeyerek IŞİD’in propagandalarına kapılmış ve Müslüman halkımıza karşı cürüm işleyenlere mesajınız nedir’ dedi ve sözü IŞİD’in eski Afganislan lider yardımcısına bıraktı:

‘Onlara kendi eski liderlerinin sözüyle sesleniyorum’ diyen AbdurRezzak Mehdi, ‘başınızda hiç lider yok ve görmüyor musunuz ki Müslümanların ve cihadın önünde bir engelsiniz’ dedi.

‘IŞİD’in faaliyetlerinin kafirlerin yararına olduğunu ve onlar nedeniyle İslam’ın adının lekelendiğini’ belirten AbdurRezzak Mehdi, ‘o halde Allah rızası için ve cihadımızın iyiliği için İslam Emirliğine biat edin’ dedi.

AbdurRezzak Mehdi sözlerini ‘eğer İslam Emirliğine biat etmiyorsanız bile evinizde oturun da mücahitlere külfet olmayın’ ifadeleriyle sonlandırdı.

Kaynak : Asyanınsesi

Haber var islah eder, haber var ifsad eder