Video Foto Galeri Yazarlar
23.2.2020 - Pazar

IŞİD'den Lübnanlı askerlerin teslimi için yeni şartlar

SURİYE 31 Aralık 2014 23:56
Videoyu Aç IŞİD'den Lübnanlı askerlerin teslimi için yeni şartlar

IŞİD, elindeki askerleri infaz etmemek için "tampon bölge oluşturulması, tıbbi ekipman sağlanması ve ülkedeki tutuklu Suriyeli kadınların serbest bırakılması" şartlarını öne sürdü

IŞİD, Ağustos ayında rehin aldığı Lübnan askerlerinin infaz edilmemesi için sunduğu şartların yerine getirilmesi gerektiğini belirtti.

Askerlerin serbest bırakılması için arabuluculuk yapanlardan Visam el-Mısri, asker yakınlarının gösteri çadırı kurduğu başkent Beyrut’taki Riyad es-Sulh Meydanı'nda yaptığı basın açıklamasında, örgüt üyeleriyle görüştüğünü belirterek, IŞİD'in askerleri idam etmeyi durdurması için sunduğu talepleri iletti. 

IŞİD mensuplarının, "savaşlarının Lübnan ordusuyla değil, Hizbullah'la olduğunu" vurguladığını söyleyen Mısri, "IŞİD, Suriyeli mülteciler için Lübnan'ın Suriye sınırındaki Vadi Humeyyid'den Curdu'l Etfal ve Arsal'a kadar olan alanın tampon bölge haline getirilmesini istiyor" dedi. 

Mısri, örgütün yaralılar için tıbbi ekipman ve ilaç istediğini de aktararak, "IŞİD, üçüncü olarak Lübnan hapishanelerinde Suriye meselesi nedeniyle tutuklu bulunan tüm kadınların serbest bırakılmasını talep ediyor" diye konuştu. 

Mısri ayrıca IŞİD'in, görüşmeler devam ettiği süre zarfında Lübnanlı askerleri öldürmeyeceğini belirttiğini kaydetti.

Lübnan'ın Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu birlikleri ve "Suriye'den gelen silahlı gruplar" arasında Ağustos ayında çıkan çatışmaların ardından, Nusra Cephesi ve IŞİD mensupları, bölgeden aşamalı olarak geri çekilirken, 40'tan fazla askeri rehin almıştı. Bu askerlerin bir kısmı serbest bırakılmış, 2'si IŞİD, 2'si de Nusra Cephesi tarafından öldürülmüştü. Kaçırılan askerlerden bazıları hala bu örgütlerin elinde bulunuyor.

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

FES TURİZM