Video Foto Galeri Yazarlar
21.1.2019 - Pazartesi

IŞİD'e Karşı İttifak!

Okunma: 4158
İSLAM DÜNYASI 8 Ocak 2018 14:58
Videoyu Aç IŞİD'e Karşı İttifak!

Gruplar, IŞİD'e karşı ittifak anlaşması imzaladı.

NisaButikAdana

Filipinler'in güneyinde faaliyet gösteren gruplardan Moro İslami Kurtuluş Cephesi (MİKC) ile Moro Ulusal Kurtuluş Cephesi (MUKC), IŞİD'e karşı birleşti.

MİKC ve MUKC'den yapılan ortak açıklamada, iki örgütün Merkez Mindanao bölgesinde faaliyet gösteren IŞİD ve onunla bağlantılı gruplara karşı birlikte hareket etmeye karar verdiği, bu amaçla bir anlaşma imzalandığı belirtildi.

Açıklamada, "Birlik, militanların Güney Cotabato, Sarangani ve Sultan Kudarat bölgelerinde yaşayan Bangsamoro halkının içine sızmasını engelleyecektir." ifadesi kullanıldı.

MİKC'den Muhaker İkbal, anlaşma kapsamında MİKC ve MUKC'nin ortak operasyonlar düzenleyeceğini ve istihbarat paylaşacağını kaydederek, Filipinler hükümetiyle varılan barış sürecinin IŞİD bağlantılı gruplar tarafından bozulmasını istemediklerini bildirdi.

MUCK'dan Datu Muslimin Sema da bu çerçevede Biwang Bangsamoro Birleşik Koordine Konseyi kurulduğunu anımsatarak, "Amacımız bölgede terör eylemlerinde bulunmak isteyen unsurlara karşı halkın güvenliğini sağlamak." dedi.

Ülkenin güneyindeki direniş gruplarından MİKC, 2014'te Filipinler hükümetiyle barış anlaşması imzalamıştı. MİKC, barış anlaşması kapsamında güneyde Müslüman nüfusun yoğun yaşadığı Mindanao eyaleti ve çevresindeki adalara özerlik tanıması öngörülen Bangsamoro Temel Yasası önerisini Devlet Başkanı Roderigo Duterte'ye 17 Temmuz'da iletmişti.

Kaynak : Dünyabülteni

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana