Video Foto Galeri Yazarlar
16.6.2019 - Pazar

IŞİD eski zamanlarına geri dönüyor

Okunma: 5848
ÖZEL HABER 7 Haziran 2018 16:01
Videoyu Aç IŞİD eski zamanlarına geri dönüyor

IŞİD kaybettiği topraklarla beraber alan hakimiyetini bırakıp ilk başladığı zamana geri dönmeye başladı.

 ISLAHHABER  HABER MERKEZİ

IŞİD, Suriye ve Irak'ta toprak hakimiyetini kaybederken kontrol alanlarından çıkıp tekrar gündeme geldiği ilk zamanlara dönmeye başladı.

Örgütün toprak hakimiyeti başlamadan önceki durumunda eyp saldırıları, keskin nişancı suikastleri, bombalı araç eylemleri derken Irak'ta güvenli bölge mevcut değildiki ardından IŞİD'in kurmuş olduğu devlet ortaya çıkmıştı.

80 ÜLKEDEN SAVAŞÇI BULUNUYORDU

IŞİD'in Irak ve Suriye bölgesindeki savaşçıları hakkında net bir bilgi bulunmazken bu sayı ABD istihbarat servislerine göre 2014 verilerinde 31.000 olarak gösteriliyor. Fakat bu kadar büyük bir alanda yaklaşık olarak 48 devletin desteklediği ordularla savaşan IŞİD'in savaşçı sayısının 100.000'nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. IŞİD'in karma ordusunda 80 ülkeden savaşçı bulunuyordu.

Suriye'de sadece deyrizor bölgesinde alan hakimiyeti kalan örgütün Irak'taki toprak hakimiyeti tamamen kaybedilmiş durumda.

Irak'tan gelen haberlerde ard arda patlayan bombalar ve EYP saldırılarıyla IŞİD'in başladığı noktaya tekrar geri döndüğü tahmin ediliyor. Örgütün haber kanalı Amaq ajansı yayınladığı son saldırı videosunda bakuba kenti kuzeydoğusu kırsalında bir saldırı gerçekleştirdi.

Kaynak : ISLAHHABER

Haber var islah eder, haber var ifsad eder