Video Foto Galeri Yazarlar
20.3.2019 - Çarşamba

IŞİD'in Afganistan lideri öldürüldü

Okunma: 3039
AFGANİSTAN 26 Ağustos 2018 23:53
Videoyu Aç IŞİD'in Afganistan lideri öldürüldü

Afganistan İstihbarat Servisi (NDS), IŞİD'in Afganistan lideri Ebu Saad İrhabi'nin saklandığı bir hücrede öldürüldüğünü açıkladı.

Ülkenin doğusundaki Nangarhar kentinde Afgan ve yabancı güçlerin gerçekleştirdiği ortak hava saldırısında İrhabi ile birlikte 10 IŞİD mensubu daha öldürüldü.Saldırıda ayrıca IŞİD'e ait ağır silahların da bulunduğu gizli mühimmat depolarının da imha edildiği belirtildi.

Saldırıyla ilgili örgütten herhangi bir açıklama yapılmadı.Nangarhar Valisi, İrhabi'nin 2017'den bu yana Afganistan'da öldürülen dördüncü IŞİD lideri olduğunu açıkladı.Pakistan sınırına yakın Nangarhar kentini kendine merkez olarak seçen örgüt, burada sık sık intihar saldırıları düzenliyor.

Afganistan'da 2015 yılından bu yana zemin kazanan ve adını IŞİD-Horasan olarak duyuran örgüt, Amerikan güvenlik güçleri, Afgan ordusu ve Taliban'a karşı savaşıyor. Örgüt ayrıca devlet daireleri, Şii nüfusun yoğunlukta yaşadığı bölgeler, Şii camileri, eğitim merkezlerini hedef alıyor.

Amerikan istihbarat raporları, kesin olmamakla birlikte Afganistan'da iki bin civarında silahlı IŞİD mensubunun bulunduğunu ortaya koyuyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder