Video Foto Galeri Yazarlar
26.3.2019 - Salı

IŞİD'in Batı Afrika'daki üst düzey yöneticisi öldürüldü

Okunma: 748
AFRİKA 28 Ağustos 2018 06:53
Videoyu Aç IŞİD'in Batı Afrika'daki üst düzey yöneticisi öldürüldü

Fransa, Mali'de düzenlediği askeri bir operasyonda IŞİD'in Batı Afrika'daki üst düzey bir yöneticisini öldürdüğünü açıkladı. Operasyonda aynı örgüte mensup bir kişiyle birlikte iki sivilin de öldüğü belirtildi.Operasyona ilişkin resmi açıklama yapan Fransa Savunma Bakanlığı, öldürülen üst düzey yöneticinin adının Muhammed El Münir olduğu belirtildi. El Münir'in IŞİD'in Büyük Sahara yapılanmasının önde gelen idarecilerden biri olduğu kaydedildi.

"Sivil kayıplar nedeniyle üzüntü duyuyoruz"

Pazar günü gerçekleştirilen operasyonda öldürülen diğer IŞİD mensubunun adı açıklanmadı. Müdahale sırasında öldürülen sivillerden birinin kadın, diğerinin ise 18 yaşından küçük bir genç olduğu belirtildi.Fransa Savunma Bakanlığı'nın açıklamasında operasyondaki sivil ölümleri için üzüntü duyulduğu ifade edildi.

"Bölgede 4 bin Fransız askeri görev yapıyor"

Fransa, bölgedeki aşırı gruplarla mücadele etmek amacıyla başlattığı Barkhane Operasyonu kapsamında Batı Afrika'nın Sahel bölgesinde yaklaşık 4 bin Fransız askeri bulunduruyor.Epervier ve Serval operasyonlarının devamı olarak Ağustos 2014'te başlatılan Barkhane operasyonu, terör olaylarının yoğun olduğu Sahel bölgesindeki Burkina Faso, Mali, Moritanya, Nijer, Çad ülkelerini kapsıyor.

Kaynak : euronews

Haber var islah eder, haber var ifsad eder