Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

IŞİD Lideri Bağdadi, Suriye’de ‘Hayatta Ama Yaralı’

Okunma: 5136
SURİYE 13 Şubat 2018 17:20
Videoyu Aç IŞİD Lideri Bağdadi, Suriye’de ‘Hayatta Ama Yaralı’

Bağdadi, Suriye’de ‘Hayatta Ama Yaralı’ İddiası

NisaButikAdana

IŞİD lideri Ebu Bekir el Bağdadi’nin, hava saldırısında ağır yaralandıktan sonra Suriye’nin kuzeydoğusundaki bir sağlık tesisinde tedavi gördüğü ileri sürüldü.

El-Sabah gazetesine açıklamada bulunan Irak istihbarat ve terörle mücadele bölüm şefi Ebu Ali el Basri, Bağdadi’nin hava bombardımanında bacaklarından ciddi yaralar aldığını belirtti.

El Basri , Bağdadi’nin hala hayatta olduğunu istihbarat kaynaklarından edindikleri bilgiler doğrultusunda teyit ettiklerini bildirdi.

El Basri’nin yaptığı açıklamanın ciddiyeti tartışma konusu oldu. IŞİD liderinin öldürüldüğü haberlerinin yayılmasından sonra hayatta olduğu açıklaması ise siyasi bir taktik olarak değerlendirildi.

RUSYA 'VURDUK' DEMİŞTİ

Rusya, Haziran ayında Rakka yakınlarında Bağdadi’ye yönelik bir hava saldırısı düzenlediğini ve DEAŞ liderinin muhtemelen öldüğünü bildirmişti. Ancak bunu kesin olarak doğrulayamadılar.

Eylülde ise Amerikan ordu kaynakları, Bağdadi’nin yaşadığını ve muhtemelen Suriye’nin doğusundaki Fırat Vadisi’nde saklandığını ileri sürmüştü. Iraklı yetkililer, geçtiğimiz hafta açıkladıkları aranan terörist liderler listesinde Bağdadi’ye de yer vermişti.

Yetkili, dünyanın başına 25 milyon dolarlık ödül koyulan dünyanın en çok aranan adamlarından biri olan El-Bagdadi’nin halen Suriye’nin Jazeera çölünde,  Deyr Ez Zur’un batısında olduğu görüşünde.


 


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana