Video Foto Galeri Yazarlar
22.2.2019 - Cuma

IŞİD Lideri Bağdadi'nin oğlu Suriye'deki çatışmada hayatını kaybetti

Okunma: 3152
SURİYE 4 Temmuz 2018 09:30
Videoyu Aç IŞİD Lideri Bağdadi'nin oğlu Suriye'deki çatışmada hayatını kaybetti

IŞİD'in lideri Ebubekir El-Bağdadi'nin çocuklarından biri olan Hudayfah El-Badri'nin Suriye'de hayatını kaybettiği iddia edildi.

NisaButikAdana

IŞİD'in haber merkezi Amaq haber ajansında yayımlanan açıklamada, Hudayfah El-Badri'nin Humus kentindeki bir termik elektrik santralinde hayatını kaybettiği belirtildi. BBC Türkçe'de yer alan habere göre, açıklamada, "El-Badri'nin Humus'ta Nusayrilere ve Ruslara karşı yapılan bir operasyonda hayatını kaybetti" ifadesi yer aldı. Amaq, açıklamanın yanında genç adamı elinde bir tüfekle gösteren bir fotoğraf da yayınladı.

Bağdadi'nin nerede olduğu ve yaşayıp yaşamadığı bilinmiyor ancak Amaq'ın bu son haberi, örgüt liderinin hayatta olduğunu ima ediyor gibi görünüyor. IŞİD'in 2014'te Irak'ta büyük saldırılara girişmesinden bu yana birçok kez Bağdadi'nin öldüğüne dair haberler ortaya atılmış ancak bunların hiçbiri teyit edilememişti.

Eylül ayında Bağdadi'ye ait olduğu belirtilen ve IŞİD savaşçılarının direniş çağrısı yapan bir ses kaydı yayımlanmıştı. IŞİD, 2014 yılında Suriye ve Irak topraklarının bir bölümünde halifelik ilan etmişti. İki ülkede yapılan yoğun saldırıların ardından örgüt bugün sadece bazı küçük yerleşim yerlerini elinde tutuyor.

Bağdadi, "dünyanın en çok aranan adamı" olarak tanımlanıyor. ABD, örgüt liderinin yakalanması için başına 25 milyon dolar ödül koymuş durumda.


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana