Video Foto Galeri Yazarlar
17.2.2019 - Pazar

IŞİD Liderlerinden Aman Abdurrahman için İDAM kararı verildi

Okunma: 3894
İSLAM DÜNYASI 23 Haziran 2018 11:50
Videoyu Aç IŞİD Liderlerinden Aman Abdurrahman için İDAM kararı verildi

Endonezya’da düzenlenen çok sayıda saldırıların planlayıcısı olduğu suçlamasıyla yargılanan IŞİD bağlantılı Aman Abdurrahman, idama mahkum edildi.

NisaButikAdana

Endonezya haber ajansı Antara’nın haberine göre, başkent Cakarta’daki Güney Cakarta Bölge Mahkemesi, bugünkü karar duruşmasında, ülkede düzenlenen birçok saldırıların planlayıcısı olduğu suçlamasıyla yargılanan Aman Abdurrahman’ı idama mahkum etti.      

Polis, mahkeme binasında 400’e yakın personelle geniş güvenlik önlemi alırken, gazetecilerin duruşmanın yapıldığı salona girmesine izin verilmedi.      

IŞİD bağlantılı Jemaah Ansharut Daulah (JAD) örgütünün lideri olduğu belirtilen Abdurrahman, Cakarta’daki Sarinah bölgesi ve otobüs terminali saldırısının yanı sıra Samarinda’daki kiliseye yönelik saldırılarının sorumlusu olarak gösterilmiş ve savcılar idamını talep etmişti.      

Endonezya’da 2016 yılında Sarinah bölgesinde düzenlenen saldırıda 4’ü saldırgan olmak üzere 8 kişi, Kalimantan bölgesindeki kiliseye düzenlenen saldırıda da bir çocuk ölmüştü. Geçen yıl başkentte Kampung Melayu otobüs terminalinde düzenlenen iki intihar saldırısında ise 3 polis yaşamını yitirmişti.      

Bu arada geçen ay Endonezya'nın Surabaya, Sidoarjo ve Riau şehirlerinde 13 ve 14 Mayıs 2018'de düzenlenen ve 28 kişinin hayatını kaybettiği bombalı ve bıçaklı saldırılarının ardından mücadele yasasında değişiklik yapılarak güvenlik güçlerinin yetkileri artırılmıştı.      


Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana