Video Foto Galeri Yazarlar
25.9.2017 - Pazartesi

IŞİD Sebebiyle Esed Rejiminin Mazotu Bitti

Okunma: 6413
SURİYE 13 Şubat 2017 14:52
Videoyu Aç IŞİD Sebebiyle Esed Rejiminin Mazotu Bitti

Halep halkına saldırmaya devam eden Esed rejimi, mazot ve benzin rafinerilerini IŞİD’e kaptırdı. Mazot sahalarının büyük kısmı Humus’ta IŞİD’ın eline geçen Esed’in elindeki stoklar da tükendi. Şam’da yüzlerce araç mazot kuyruğuna girdi.

Esed rejimi, Rusya ve İran'ın desteğiyle ayakta kalmaya çalışırken ekonomik olarak bitme noktasına geldi.El bab'a askerlerini yönelten rejim Humus ve çevresindeki askerlerini bölgeden alıp Halep'e sevk eden ve bölgede büyük bir yığınak yapan Şam yönetimi, mazot ve petrol rafinerilerinin bulunduğu sahalarını IŞİD'e kaptırdı.
RUSYA'DAN ACİL YARDIM İSTEDİ

Petrol kuyularınI elinde tutan IŞİD, mazot ve gaz boru hatlarının pek çoğunu patlatarak imha etti. Suriye'nin petrol ve mazot kaynağının büyük bir bölümü Humus ve Deyr-ez Zor'da bulunuyordu. Ancak rejimin bu bölgeleri kaybetmesi Şam ve Lazkiye'de büyük krize neden oldu. Esed rejiminin elinde tuttuğu bölgelerde mazot, gaz ve buğday stokları tükendi. Rejim, Rusya'dan acil buğday istedi.

EKMEĞİN FİYATI UÇTU

Hama, Şam, Lazkiye ve Halep'te yüzlerce insan araçlarıyla mazot kuyruğu oluştururken, stokların bitmesi ise an meselesi. Halep'te ekmeğin fiyatı 200 Suriye lirası olurken Hama'da ise soğuk kış şartlarına rağmen halka 12 saatte bir elektirik veriliyor.
Kaynak : Yenişafak

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |