Video Foto Galeri Yazarlar
23.9.2017 - Cumartesi

IŞİD Suriye-Irak sınırında geniş çaplı saldırılar başlattı

Okunma: 5526
IRAK 1 Temmuz 2017 20:47
Videoyu Aç IŞİD Suriye-Irak sınırında geniş çaplı saldırılar başlattı

IŞİD Irak'ın batısındaki Suriye sınır bölgesinde geniş çaplı saldırılar düzenlemeye başladı.

IŞİD Irak'ın batısında Suriye sınır bölgesinde geniş bir saldırı başlattı.

Irak askeri kaynaklarının aktardığı bilgiye göre ülkenin batısında Suriye sınır bölgesinde IŞİD'in başlattığı geniş çaplı saldırılarda Iran Sınır Muhafızları ve Haşdi Aşair (Sünni aşiret güçleri) güçlerinden en az 20 kişi öldü. 

IŞİD'in başlattığı saldırının El Velid sınır kapısı yakınlarında gerçekleştiğini belirten askeri kaynaklar, dün öğleden önce düzenlenen saldırılarda birkaç bomba yüklü araç kullanıldığını da belirtiyor.


Çatışmalar birkaç saat sürdü

El Velid sınır kapısının kuzeyinde IŞİD'in Irak Sınır Muhafızları ve Haşdi Aşair güçlerini hedef aldığı saldırının birkaç saat sürdüğü bildirildi. IŞİD'in bölgedeki Bağdat hükümetine bağlı güçleri bombalı araçlar ile hedef aldığı saldırıları yaşanan sıcak çatışmalar takip etti.

Saldırıya Irak Hava Kuvvetleri müdahale etti

Bölgede IŞİD ile Bağdat hükümeti güçleri arasında birkaç saat süren çatışmaların ardından Irak Hava Kuvvetleri'ne bağlı helikopter bölgeye intikal etti. Helikopterlerin gelmesiyle sona eren çatışmalarda IŞİD savaşçılarından da 8 kişinin öldürüldüğü belirtildi. Ayrıca helikopterlerden açılan ateş sonucu IŞİD'e ait birkaç askeri aracın da kullanılamaz hale geldiği bilgisine ulaşıldı.

Koalisyon destek verdi

Saldırı sonrasında Bağdat hükümeti güçlerinin IŞİD savaşçılarının bölgedeki mevzilerini yoğun top atışına tuttuğu ve ABD öncülüğündeki koalisyona ait savaş uçaklarının da bölgede belli hedeflere hava saldırıları düzenlediği belirtildi. 

Irak askeri kaynakları IŞİD'in gerçekleştirdiği bu saldırının sınır bölgesinde tekrar bir hakimiyet kurma çabası olduğunu belirtti. 

İsmi geçen bölge ve çevresindeki geniş bir alan 3 sene boyunda IŞİD'in kontrolünde bulunuyordu. İki haftadan daha uzun bir süre önce Bağdat hükümeti güçleri El Velid sınır kapısının IŞİD'ten geri alındığını açıklamıştı.
Kaynak : Mepa News

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
************ Sponsor Reklam Alanı; Mobilya | Klasik Mobilya | ucuz uçak bileti al | Kek kalıpları |