Video Foto Galeri Yazarlar
19.2.2019 - Salı

IŞİD'ten Hamas’a videolu savaş ilanı

Okunma: 5590
FİLİSTİN 5 Ocak 2018 10:51
Videoyu Aç IŞİD'ten Hamas’a videolu savaş ilanı

Suriye’de neredeyse bitme noktasına gelen IŞİD'in Sina yarımadasındaki kolu, kaydettiği 22 dakikalık bir infaz videosuyla Hamas’a savaş ilan etti.

NisaButikAdana

Ortadoğu'da güç kaybeden IŞİD, infaz videolarına bir yenisini ekledi ve Filistinli Hamas'a savaş ilan etti.

Mısır'ın Sina yarımadasında etkili olan IŞİD'liler, Hamas'ın askeri kanadıyla işbirliği yaptığını iddia ettikleri eski bir örgüt militanını infaz etti. Gazze'de kontrolü elinde tutan Hamas, bölgedeki IŞİD'lileri daha önce defalarca bozguna uğratmıştı. Bölgede güçlü olan Hamas, Sina yarımadasında Mısır ile ilişkilerini geliştirmeye çalışıyor.

SITE İstihbarat Grubu'nun çevirisini yaptığı video, ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyan tartışmalı konuşmasından kesitlerle başlıyor. Görüntülerin devamında, Gazze'de IŞİD'lilerin Hamas tarafından katledildiği belirtiliyor ve Kudüs'ü koruyamadıkları gerekçesiyle Hamas'a savaş ilan ediliyor. Videoda Hamas, “Kafir Batı'nın izinden gitmekle” suçlanıyor.

Analistler, iki grubun olası çatışmasının Gazze'de ve bölgede zaten kırılgan olan güvenlik zeminini daha da sarsacağı uyarısında bulunuyor. Gazze'de çalışmalar yapan analist Hani Habib, “Küçük bir kıvılcım bile iki tarafı silahlı bir mücadelenin içine çekebilir” diyerek tehlikenin boyutuna dikkat çekiyor.

Kaynak : Timetürk

Haber var islah eder, haber var ifsad eder
NisaButikAdana